| | Вхід у форум

П`ятниця, 2024-04-26, 10:35 AM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Модератор форуму: Пасіонарія, Tana, ganzya  
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Український народний стрій » Етнічна вишивка (по регіонах України) (Все про вишивку різних регіонів України)
Етнічна вишивка (по регіонах України)
ЯгаДата: Неділя, 2010-09-12, 7:15 PM | Повідомлення # 61
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Пістинські сорочки з писаними рукавами

(За матеріалами книги І. Свйонтек "Гуцульські вишивки Карпат")

Часто у Галицькій Гуцульщині рукави жіночих сорочок вишивали лише на уставках. Вишивані рукави були локальним нерозповсюдженим явищем. Одним з таких локальних центрів було с.Пістинь Косівського р-ну Івано-Франківської області, де на поч.ХХст. побутували сорочки з вишитими рукавами, що називалися писаними.Їх вишивали переважно хрестиком, хоч були і низинкові і змішані узори(див. фото).
Перелік орнаментів на рукавах писаних жіночих сорочок, вишитих хрестиком: хрестикові(хрестаті), скісні грушечки, книшики. Оскільки для цих сіл характерні дрібномотивні орнаменти, ними було легко маневрувати, через що виникло багато нових узорів на основі названих вище.

Вашій Увазі пропонується схеми писаних сорочок з узорами "скісні грушечки" та "хрестиковий" відповідно.
Джерело: книга "Гуцульська вишивка з колекції національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім.Кобринського"
та
Виклала схеми у графіці і РМ у цьому повідомленні

Додано (2010-09-12, 7:15 PM)
---------------------------------------------
Космацькі жовтогарячі уставки

З книги "Гуцульська вишивка з колекції Національного музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім.Кобринського"

"Як своєрідне художнє локальне явище гуцульського мистецтва виділяється вишивка Космача з його 32 присілками. [...] Домінуючий акцент - вишивка уставок на рукавах жіночих сорочок. За технікою виконання, орнаментально- композиційною будовою, силою звучності, колориту космацькі уставки не мають собі рівних.
Уставкам підпорядковані вузенькі стрічки вишивок, заввишки 0.5-1см по швах і на манжетах-"дудах".
Космацькі уставки - суцільно зашиті площини полотна, переважно довжиною до 25см, висотою від 7 до 15 см. Техніка вишивання - дрібний хрестик, низинка, поверхниця. З початку ХХст. уставки вишивали переважно хрестиком і поверхневими скісними стібками, кіскою, шнуром. Основний принцип космацькихуставок - стрічкове розміщення орнаментальних смуг, розділених і обрамлених трирядовими вузькими - до 0.5см пасочками - "снурками". Нижній і верхній "снурок" вишиті темно-червоною або ясно- червоною нитками, а середній пасочок називають "перекладинка", бо в ньому позмінно повторені всі кольори вишивки уставки.
За кількістю орнаментальних горизонтальних смуг космацькі уставки можна поділити на однорядні, півторарядні, дво- і трирядні. Найпоширеніші півторарядні уставки, в нижньому ряду яких вишитий цілісний узор, а в верхньому - половина узору в плані його горизонтального розрізу. [...] В межах виділених площин [утворених названими смугами] розміщуються геометричні елементи, мотиви, форми, комплекси. [...] Основу композиційних схем творить ромб або квадрат. Це провідні мотиви. Їм підпорядковані трикутники, зубчики, зигзаги, рисочки тощо. Безмежна варіативність їх трактування, поєднання, вписування один в один. [...] Найпоширеніші [узори уставок] - "скринчасті", "кнєгинькові","лумерові","безконечник","ключкові","скосики","качурові","павукові","смерічки","дубовий лист","черешневі", "сливкові","ріцька","микуличинька" та ін.[...]
Основні геометричні мотиви обґрунтували назви уставок "лумерові","безконечник","ключкові","скосики".Вражають багатством композиційного вирішення уставки "лумерові".

Вісімки обрамлюють ромби, окреслюючи складну ромбовидну фігуру, розміщену в горизонтальні або вертикальні ряди. У цих вісімках за допомогою кольору виділяються есовидні мотиви.[...]
Геометричне узагальнення реалістичної природи передано в уставках з назвами "черешневі", "сливові":
"сливовий"
Космацькі вишивальниці використовують орнаментальні мотиви, узори, поширені у вишивці сусідніх сіл, перебудовуючи їх згідно з своїми принципами вирішення і композиції і колориту.
Складний геометричний зміст космацьких уставок. Переважно ромби і прямокутники, розміщені в ряди - один за одним, поєднані іншими мотивами, елементами - хрестиками, зірками, розетками. Дуже дрібні, невеликі за розмірами, скурпульозно опрацьовані Їх деталі, що й вирізняє космацьку вишивку серед навколишніх районів. Основний акцент геометричного орнаменту космацьких вишивок - барвиста соковита багатоколірна гама. Для вишивання використовують в одному узорі, крім зелених, червоних, чорних та інших кольорів по чотири відтінки жовтих і оранжевих. Жовто- оранжеві тони надають вишивці золотистого, сонячного характеру, посилюючи її мажорність, святковість, життєрадісну живописність."
Раїса Захарчук-Чугай
"Художньо-виражальні засоби гуцульської одягової вишивки: локальні особливості"

Інші узори:
"пушкатий"
"летєчий"
РМ схеми виклала в цьому повідомленні


мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів

Повідомлення відредагував Яга - Неділя, 2010-09-12, 7:41 PM
 
ТринидатДата: Субота, 2010-09-18, 10:54 PM | Повідомлення # 62
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 1
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Доброго вечора, чи не підкаже хто що характерне для Житомира чи взагалі Полісся. Дуже дякую
 
УкраїнкаДата: Неділя, 2010-09-19, 0:02 AM | Повідомлення # 63
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 842
Нагороди: 2
Репутація: 287
Статус: Offline
Тринидат, поки вам відповість хтось більш обізнаний,ніж я biggrin ,можете почитати тут
Вишивка Полісся
також загляніть в нащу бібліотеку smile



"Чарівниця форума-2010: скарбник схем"


Повідомлення відредагував Українка - Неділя, 2010-09-19, 0:04 AM
 
010101Дата: Неділя, 2010-09-19, 3:33 PM | Повідомлення # 64
майстер з вишивки
Група: Заблоковані
Повідомлень: 1060
Нагороди: 4
Репутація: 304
Статус: Offline
Тринидат, загляніть в мою творчу майстерню. Там я подаю фото з фестивалю Древлянські джерела і Рівенського краєзнавчого музею. На фестивальних фото учасники з Полісся, також є із Житомирщини. Музейні фото - Рівненське Полісся.
 
ganzyaДата: Вівторок, 2010-10-26, 9:39 PM | Повідомлення # 65
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 818
Нагороди: 3
Репутація: 290
Статус: Offline
Борщівська сорочка эвідси http://svetik67.gallery.ru/watch?ph=7Q6-cGkV5 альбом від пані Світлани Галущак дуже гарної майстрині (на жаль скоро альбоми не будуть діяти - дивиться скоріш) зверніть увагу які спідниці гарні.



"Даром получили, даром давайте" ("Еванг. от Матф.", гл. Х, ст.8.)
 
Dmutrik09Дата: Вівторок, 2010-10-26, 10:56 PM | Повідомлення # 66
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 3530
Нагороди: 5
Репутація: 913
Статус: Offline
Аню підбірочка просто пречудова! Думаю любителі борщівської вишивки обов"язково захом"ячать собі узори! Це просто чудо, що є такі люди котрі зберегли для нас ці узори. А також котрі тицяють для нас пальцем, щоб ми дивилися і не тільки! wink

Моя майстерня ®


...Все життя у шитті і шиття, як життя!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Майстриня вишивання - 2012
 
okuharДата: Середа, 2010-10-27, 10:29 AM | Повідомлення # 67
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 41
Нагороди: 0
Репутація: 3
Статус: Offline
Бощаговские сорочки очень красивые!!! мне они очень нравятся-я люблю, когда вышивкой заполнена вся сорочка) А где же можно взять схемы вышивок таких сорочок? Ну хотя бы одну из них??
 
TanaДата: Середа, 2010-10-27, 12:10 PM | Повідомлення # 68
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Quote (okuhar)
Бощаговские сорочки

Щоб уникнути плуанини: борщівські від географічної назви Борщів. До мешканців київської Борщагівки ці речі не мають жодного стосунку.
okuhar, борщівські сорочки в нас згадуються в багатьох темах, наприклад, тут
Є гарні схеми в розділах, присвячених вишивці бісером. Йдемо сюди за викрійкою і схемами.


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
okuharДата: Середа, 2010-10-27, 1:41 PM | Повідомлення # 69
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 41
Нагороди: 0
Репутація: 3
Статус: Offline
Tana, Спасибо за пояснение))) я не дочитала название БОРЩІВСЬКІ, а не Борщагівські))) lol
 
TanaДата: П`ятниця, 2010-11-19, 10:49 PM | Повідомлення # 70
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Цікавить одну дівчинку стрій з Рівненщини, вона родом з Дубровиці. Що порадимо, крім матеріалу Goncha?

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ЯгаДата: Середа, 2010-12-01, 4:39 PM | Повідомлення # 71
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Згадала, що Дубровицький район - це ж серпанковий стрій!!! surprised
Серпанок - розріджене тонке білосніжне льняне полотно, яке вміли ткати на Рівненщині.

Жіночий стрій серпанковий з Дубровицького р-ну Рівненської обл.: (· сорочка ткана, КН-6541/Т-195; · спідниця ткана, КН-6417/Т-197; · фартух тканий, КН-9560; · крайка ткана, КНТ-965; · намітка ткана, КН-6415). УЦНК "Музей Івана Гончара". .
Дівочий стрій з Дубровицького р-ну Рівненської обл.: (· сорочка ткана, КН-6541/Т-195; · спідниця ткана, КН-6417/Т-197; · фартух тканий, КН-9560; · крайка ткана, КНТ-965). УЦНК "Музей Івана Гончара".

Рівненська обл., Дубровицький р-н, с. Крупове. Стрій серпанковий. Початок ХХ ст. (· сорочка, О-2987; · спідниця, О-806; · фартух, О-3338; · пояс-крайка, О-597; · намітка, О-2988; · коралі). ДМУНДМ
Джерело: Мистецька сторінка
Також лялька з колекції Юрія Мельничука у серпанковому строї (зліва). Тут уже вишивані узори.


мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів
 
olimpiaДата: Субота, 2011-01-01, 1:09 PM | Повідомлення # 72
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 745
Нагороди: 4
Репутація: 209
Статус: Offline
Добрий день усім! Давненько відвідую форум, а написати наважилася тільки зараз. Підштовхнуло до цього питання про бойківчанську сорочку. Одна половина мого роду - бойківська, проживала до 1953 року в Дрогобицькій області Ново-Устрікського райну . У нас збереглися сорочка, горсетка та фартух. Краса неймовірна! Дійсно, там переважають рослинні орнаменти, кольори подібні до тих, що на сорочці, які виставила Tana. Але наша сорочка вишита гладдю, горсетка бісером, а фартух хрестиком. Коли розберуся, як правильно виставляти фото , обовязково покажу. До речі, всіх з Новим Роком!!!

Якщо в одному мене стало менше , то це означає, що десь в іншому мене стало більше.
 
TanaДата: Субота, 2011-01-01, 1:13 PM | Повідомлення # 73
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
olimpia, дякую за побажання, навзаєм! І чекаємо Ваш найкращий подарунок для спільноти smile , коли поділитесь родинними скарбами, обов'язково з розповіддю про них. Долучайтесь і до вишивання, і до спілкування! Веселих свят!

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
olimpiaДата: Вівторок, 2011-01-04, 11:56 PM | Повідомлення # 74
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 745
Нагороди: 4
Репутація: 209
Статус: Offline
Викладаю обіцяні фото бойківського строю. Цьому наряду майже 100 років. На жаль, не збереглися манжети, але вони мали вишивку таку саму, як на планкі. Всі шви зроблені вручну, жодної машинної строчки!


Додано (2011-01-04, 11:56 PM)
---------------------------------------------
Пайєтки на горсеткі були нашиті вже в наші часи.


Якщо в одному мене стало менше , то це означає, що десь в іншому мене стало більше.
 
BulletДата: Середа, 2011-01-05, 2:14 AM | Повідомлення # 75
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (olimpia)
Викладаю обіцяні фото бойківського строю. Цьому наряду майже 100 років.

о, дуже гарний стрій! Дякую за з першого разу правильно виставлені фото!



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
lady-vДата: Середа, 2011-01-05, 9:44 AM | Повідомлення # 76
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 3558
Нагороди: 7
Репутація: 642
Статус: Offline
Дуже гарний стрій, він мені чимось нагадує лемківський, я колись була на лемківській ватрі, то там було дуже багато схожих на цю, сорочок.
Хоч може я як неспеціаліст саме вцій сфері просто не побачила різниці?


Моя майстерня

Жінки діляться на п'ять вікових груп:
1) дівчинка
2) дівчина
3) молода жінка
4) молода жінка
5) молода жінка

"Чарівниця форума-2010: допомога новачкам"
Чарівниця - Майстриня вишивання і добра душа форуму - 2012
 
TanaДата: Середа, 2011-01-05, 3:26 PM | Повідомлення # 77
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
+1 подяка! Мало розуміюся на цьому строї, але він прекрасний!

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
olimpiaДата: Середа, 2011-01-05, 6:43 PM | Повідомлення # 78
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 745
Нагороди: 4
Репутація: 209
Статус: Offline
Не можу нічого сказати з цього приводу, але я довго шукала подібну вишивку ( стилістику візерунка) в літературі по вишиванню. Але ніде так і не зустріла. Випадково десь в інеті натрапила на подібне, як приклад взорів Львівщини.
. Схоже, правда?
Пізніше відсканую і викладу світлини з книги "Акція 51" про депортацію етнічних бойків, де такі ж самі наряди.


Якщо в одному мене стало менше , то це означає, що десь в іншому мене стало більше.
 
TanaДата: Середа, 2011-01-05, 6:56 PM | Повідомлення # 79
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Quote (olimpia)
я довго шукала подібну вишивку ( стилістику візерунка) в літературі по вишиванню

В нас є, в альбомі, викладеному Сестра_Юлія
Чекатимемо на нові фото і скани.


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
olimpiaДата: П`ятниця, 2011-01-07, 12:09 PM | Повідомлення # 80
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 745
Нагороди: 4
Репутація: 209
Статус: Offline
Хоча були і сорочки вишиті хрестико, візерунок - геометричний .Але горсетки - бісером і вони, справді, схожі на лемківські. Я думаю, це повязано з дуже тісним проживанням цих етногруп . Ось про бойківський музей (треба почекати поки загрузиться картинка, а потім крутіть нею, як глобусом). Там видно сорочки і горсетки.
http://welcome.lviv.ua/index.php?cat=culture_museums&id=53&type=

Додано (2011-01-07, 12:09 PM)
---------------------------------------------
Обіцяні світлини. Вибачте за якість, але краще не виходить.


Якщо в одному мене стало менше , то це означає, що десь в іншому мене стало більше.

Повідомлення відредагував olimpia - П`ятниця, 2011-01-07, 12:31 PM
 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Український народний стрій » Етнічна вишивка (по регіонах України) (Все про вишивку різних регіонів України)
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.