| | Вхід у форум

Неділя, 2024-04-28, 10:24 AM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Модератор форуму: Пасіонарія, Tana, ganzya  
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Український народний стрій » Етнічна вишивка (по регіонах України) (Все про вишивку різних регіонів України)
Етнічна вишивка (по регіонах України)
ЯгаДата: Четвер, 2012-05-17, 2:16 AM | Повідомлення # 221
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Традиційні строї етнічних груп Івано-Франківщини

з експозиції Франківського краєзнавчого музею

Уже здається десь були у нас на форумі світлини з Франківського музею, але новий погляд, новий ракурс і т.д.... wink . В цій темі в контексті строїв окремих етнічних груп.

Отож, на Франківщині розміщуються частини Бойківщини, Гуцульщини та Опілля, а також Покуття:



За картою, що висить в музеї (розроблена Львівським відділенням ІМФЕ ім. Рильського у 80-х роках):

Бойківщина - більші частини Болехівського, Долинського, Рожнятівського районів
Гуцульщина - Косівський, Верховинський, Яремчанський, частина Надвірнянського та Богородчанського районів
Опілля - Галицький та Рогатинський райони
Покуття - Снятинський, Городенківський, Коломийський, Тлумацький райони

Бойківський стрій:


для мене одяг бойків поки що діло темне, в музеї звернула увагу на фартухи (запаски? попередниці? підкажіть правильну назву question ). Зшиті з двох пілок, які змережані посередині і призбирані з обох боків:


Гуцульський стрій


Строї з Опілля


Строї з Покуття


мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів
 
LyubovДата: Четвер, 2012-05-17, 2:23 AM | Повідомлення # 222
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1490
Нагороди: 0
Репутація: 320
Статус: Offline
Юлечка, спасибо большое, народного много не бывает - это факт! Очень интересно! Спасибо тебе за труд!
 
ЯгаДата: Понеділок, 2012-05-28, 4:26 PM | Повідомлення # 223
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Уривок з "Народне мистецтво Галичини і Буковини та Земський союз" 1919 року про вишивки Гуцульщини:


Кожне окреме село давало свої власні, особливі взірці, але стиль їх був скрізь той самий: всі вони додержано-геометричні, всі ведуть свій початок від хреста, який розробляється та комбінується різноманітно, всі відзначаються рисами загальної строгості, додержаності традицій, наче ілюструючи собою природу та склад самого життя гуцулів.

Кольори чисті, ясні та завжди ті самі : червоний, зелений, жовтогарячий або жовтий та чорний. Шиють часто і самим чорним по білому.

[...] Не зважаючи на те, що стиль по Гуцульщині скрізь однаковий, кожне село має свої індивідуальні риси, які виявляються як в мотивах, так і в виконанні взірців.

Яворів шиє хрестиком та низинкою. [...] До чотирьох ґрунтових кольорів [у хрестиковій вишивці] інколи додається трохи малинового та лілового. [...] [Низинку] Яворів розводить червоною ниткою, а віконце його зеленим, жовтогарячим та чорним.

Пістинь - розводить чорним, а зашиває зеленим, жовтогарячим та червоним.

Космач в своїх взірцях виявляє тенденцію до стилізації. Це доводять і назви взірців: "сосновий" - ви впізнаєте по подібності до соснової гілки, "черешневий" - до листка черешні, квіточки на 4 пелюстки - щось подібне до "півників"(ірису), але це настільки геометрично та строго додержано, що подібність ту важко і впізнати. Зате фарби немов намагаються зіпсувати те враження додержаності: кожен з чотирьох кольорів має по 3-4 відтінки, і всі вони розміщенні асиметрично, ряботять і переливаються як писанка.

Космач вживає в своїх шитках трохи васильково-синього кольору.

Незвичайний шов бачимо в Старому Косові та Пістині. Вміють його тільки деякі найкращі швачки і називається він "мальований". Нитка накладається одна на одну так густо, що виходить рельєф, який походить на викуваний з металу орнамент. Особливо гарні вони чисто чорного кольору. Від таких шитків віє чимось-то далеким - старосвітським і величним...

P.S.Книжку-брошурку, я думаю, бачила більшість. Вона викладалась у нас тут. Я вирішила перепостити цей уривок, тому що особисто вперше бачу в літературі про старі гуцульські вишивки (особливо Космач). Я думаю, що якщо людина не пише, що космацькі вишивки - жовті, то це трохи інші вишивки ніж зараз smile
P.P.S. літературного стилю видання не додержано


мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів

Повідомлення відредагував Яга - Понеділок, 2012-05-28, 4:44 PM
 
JinseiДата: Вівторок, 2012-06-05, 11:29 PM | Повідомлення # 224
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 190
Нагороди: 0
Репутація: 45
Статус: Offline
Доброго усім часу доби!

Оскільки відповідної темки про музеї у нас нема, то скарбами із Ужгородського краєзнавчого музею хочу поділитися тут.
Посилання на альбом

І ще декілька питань до спеціалістів:
як називається ось цей класнючий
шов
?
яким чином можна повторити ось цю красу?


Повідомлення відредагував Jinsei - Вівторок, 2012-06-05, 11:32 PM
 
ЯгаДата: Вівторок, 2012-06-05, 11:48 PM | Повідомлення # 225
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Quote (Jinsei)
І ще декілька питань до спеціалістів: як називається ось цей класнючий шов

теж маю потребу в спілкуванні із спеціалістами з закарпатської вишивки smile відгукніться ! Єдиний шов, про який знаю, що стосується Закарпаття у Кулинич-Стахурській наз. "поверхниця" (стор. 46-47 другого видання)

Quote (Jinsei)
яким чином можна повторити ось цю красу?

а це хіба не хрестик?


мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів
 
JinseiДата: Середа, 2012-06-06, 12:13 PM | Повідомлення # 226
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 190
Нагороди: 0
Репутація: 45
Статус: Offline
Quote (Яга)
а це хіба не хрестик?

Ні, це щось типу гладі, але вишитої по складочках.

P.S.: А може й хрестик. В будь-якому випадку вишито так, що ні з першого ні з другого погляду неясно, що то за техніка.


Повідомлення відредагував Jinsei - Середа, 2012-06-06, 12:17 PM
 
kovtunj5429Дата: Вівторок, 2012-06-12, 6:55 PM | Повідомлення # 227
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 1
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Про такі шви доволі багато і змістовно йдеться в книзі "Українська народна вишивка" авторів Сусак та Стеф'юк. Вона є на сайті тут http://vyshyvanka.ucoz.ru/blog/2009-03-20-7
 
romantikДата: Четвер, 2012-07-05, 12:37 PM | Повідомлення # 228
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 430
Нагороди: 2
Репутація: 176
Статус: Offline
У 2010 році у нашому селі Новоселівка на Вінниччині справляли ювілей нашій знаменитій Фросині Іванівні Міщенко, можливо, хтось з вас чув. Це було на саме свято Івана Купала. На цьому святі я була однією із моделей які демонстрували одяг притаманний нашому регіону. Стрілочка вказеє на мене.
 
taisiyaДата: П`ятниця, 2012-07-06, 1:54 PM | Повідомлення # 229
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 34
Нагороди: 0
Репутація: 3
Статус: Offline
romantik, гарні костюми
 
romantikДата: П`ятниця, 2012-07-06, 3:59 PM | Повідомлення # 230
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 430
Нагороди: 2
Репутація: 176
Статус: Offline
Це костюми нашого села
 
ЯгаДата: П`ятниця, 2012-07-13, 1:52 AM | Повідомлення # 231
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Шановні пані та панянки, I need your help smile
Дівчата з якого регіону на цьому фото?

Я за Городенку stoop
Якщо хто має книгу "Українські народні жіночі прикраси, кін 19- поч 20 ст." Ганни Врочинської (в-во Родовід), там є це фото, гляньте будь ласка, чи там є якась інфа.


мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів

Повідомлення відредагував Яга - П`ятниця, 2012-07-13, 2:49 AM
 
ПасіонаріяДата: П`ятниця, 2012-07-13, 9:08 PM | Повідомлення # 232
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1292
Нагороди: 0
Репутація: 392
Статус: Offline
Quote (Яга)
Я за Городенку

Так і є. Покуття Городенківське. У вищенаписані книзі зазначене село Тишківці. Скоріше всього - так і є. ДІВЧАТА "поплетені" - так заплітали коси з волічкою на великі свята, коли йшли в дружки і, звичайно, на весілля молодій. Казала чоловікова бабуся - мили голову в суботу до заходу сонця, розчісували волосся і поплітали.
Еврика! щойно дійшло. Ось чому до сьогодні тишківські дівчата носять такі своєрідні чільця - два завитих червоних рулики (і стверджують, що то тільки у них). Так це імітація цих подвійних попліток. Ясно. Знайду сучасне фото і викладу.


ore et labore!
 
ЯгаДата: П`ятниця, 2012-07-13, 11:06 PM | Повідомлення # 233
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Дякую! happy

мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів
 
romannahДата: Неділя, 2012-07-15, 12:41 PM | Повідомлення # 234
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 519
Нагороди: 0
Репутація: 105
Статус: Offline
також думаю, що Покуття . силянки у них подібні,але і багатство яке.

я всіх люблю
 
ГаннусяДата: Понеділок, 2012-07-23, 2:45 PM | Повідомлення # 235
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 163
Нагороди: 1
Репутація: 115
Статус: Offline
Всім Добридень! Випадково натрапила на довоєнні вишиванки донецького краю в одному з музеїв. Здивували кольори, особливо на жіночій - коричнево - червоні замість традиційних чорно - червоних.
http://s54.radikal.ru/i146/1207/8b/c93caf7e0878.jpg
http://s017.radikal.ru/i427/1207/6a/a7bc48e365c3.jpg
http://s018.radikal.ru/i510/1207/80/c996116b64f2.jpg
http://s017.radikal.ru/i402/1207/d3/f92051ed0547.jpg
Може це завезені з іншого регіону? Як каже пані Zeta, Донецьк - то Вавілон, збірна солянка))
Мо хто впізнає узори по характеринках чи то справді донецькі? Я на жаль не встигла розпитати музейних робітників, а вдруге до цього музею навряд чи попаду...А ці вишиванки з голови не йдуть.
 
romantikДата: Вівторок, 2012-07-24, 3:29 AM | Повідомлення # 236
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 430
Нагороди: 2
Репутація: 176
Статус: Offline
Вирішила викласти кілька фото з музею Братів Герасименків. Якщо не в ту темку,то видаліть,будь ласка.
Спочатку садиба та господарі які проживали в ній, якщо ви не заперечуєте.


Далі самі вишивки



 
romantikДата: Вівторок, 2012-07-24, 3:36 AM | Повідомлення # 237
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 430
Нагороди: 2
Репутація: 176
Статус: Offline
Іще осьтакі


Та найбільше мене вразила вишита стрічка


Одне фото боком.Вибачайте мені, ще не все освоїла
 
LyubovДата: Вівторок, 2012-07-24, 6:02 PM | Повідомлення # 238
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1490
Нагороди: 0
Репутація: 320
Статус: Offline
romantik, Леночка, спасибо, что решились выложить эти фото. Так интересно узнавать новое, красивое!
 
AlejanfroДата: Субота, 2012-08-25, 2:56 PM | Повідомлення # 239
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 1
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Доброго дня, допоможіть, будь ласка!!
Хочу собі на вишиванку мотиви Вінницької області, Могилів-Подільського району, може, хтось знає, де їх знайти??
 
ЯгаДата: Четвер, 2012-08-30, 2:07 AM | Повідомлення # 240
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Alejanfro, збираю подільські орнаменти, але, одна проблема - не деталізувала по районам. Тому відшукати саме Могилів-Подільський не змогла.
Тому найбільш відповідним Вашому запиту вважаю ... портрет пензля Тропініна.

Він написаний в час перебування художника в с. Кукавка нині Могилів-Подільського району у 1820-х. Хоча вважається, що серія чоловічих портретів Тропініна присвячена Устиму Кармалюку, відвідати якого в ув'язненні Тропінін міг у 1818 році, проте схиляюсь до того, що вишиванка на портреті може бути з Кукавки.
Орнамент виписаний дуже детально (збільшити у пікасі можна за допомогою лупи з + над зображенням), питання викликає лише покрайниця одразу біля пазушного розрізу.
На правду, бачити подібну сорочку серед музейних зразків чи антикварного краму не доводилося.

Щодо інших варіантів з Вінниччини:
з колекції Причепіїв:
Піщанський район:



Крижопільський район:


Є в книзі Причепіїв і сорочка з Могилів-Подільського району, але жіноча:


були викладені на ebay:



Ще таке буває:


мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів

Повідомлення відредагував Яга - Четвер, 2012-08-30, 2:52 AM
 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Український народний стрій » Етнічна вишивка (по регіонах України) (Все про вишивку різних регіонів України)
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.