| | Вхід у форум

Четвер, 2024-04-18, 8:33 PM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 2 з 2
  • «
  • 1
  • 2
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Обмін досвідом » Досвід учасників форуму » Вибілювання тканини.
Вибілювання тканини.
BreenДата: П`ятниця, 2011-04-08, 3:21 PM | Повідомлення # 21
перехожий
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 18
Нагороди: 0
Репутація: 6
Статус: Offline
Отже, Ви вирішили трохи пофарбувати...

Технологія, в принципі, єдина. Зілля, що фарбує довго вариться, від півгодини до двох (із квасцями, содою, спиртом чи просто у воді -- в залежності від бажаного ефекта), відціжується (якщо не відцідити, дрібні часточки налипнуть на тканину і лишать плями), знову ставиться на вогонь, уже з тканиною і вариться до часу, коли полотно стане кольору трохи темнішого за бажаний (висохне, виполощеться і посвітлішає). Якщо хочеться чогось зовсім "ядерного" -- варити зо дві години і лишити на ніч.

Перше, з чим треба визначитися -- це, звісно, колір. Зважайте на те, що природні барвники це штука сезонна, тому доволі важко буде отримати серед зими, скажімо, блакитний. Єдиний порятунок тих, хто не збирає гербарії -- це аптека лікарських рослин.
Перерахунок найбільш доступних кольорів та складових для їх отримання:

Червоний
"Червоний -- то любов... smile ". Для отримання насиченого кольору нам підходять наступні компоненти:
Марена: Дістати можна у бабусь, що торгують травами біля переходів (пишу для Києва) або десь зібрати. В аптеках помічена не була. Дуже "хитрий" барвник, але квасці не обов'язкові для використання. При фарбуванні не можна доводити до кипіння, бо дасть червоно-коричневий, а якщо недогріти - буде жовтогарячий.
На фото зліва направо шовк, шерсть, небілені коноплі.
Марена разом із різними квасцями і з різним часом проварювання
Парічка: І будь-яка червона ягода, плями від якої не відпираються нічим. Сік вичавити і перекип'ятити зі спиртом або з горілкою (при спиртовій екстракції краще "витягуються фарбувальні речовини). Відкриваємо вікна і десь із годинку ретельно відганяємо від них місцевих п'яничок. Після цього можемо використовувати.
Портвейн "777": "Три сокири" -- найкращий вихід, коли ягоди шкода. Він є (сподіваюся wacko ) тим самим ягідним соком зі спиртом. Використовувати зразу "із коробки".
На жаль фото ягідного барвника немає, але колір виходить з відтяжкою в малиновий. Трохи світлиший за оцей

Оранжевий:
Марена: Марена зі зменшеним терміном проварювання, або марена+куркума (у пропорції десь 1:2). Можна перед виполіскуванням і сушінням промити оцетом.
Варіація на тему і ще одна

Далі буде...


Маю домоткане полотно ;)

Повідомлення відредагував Breen - П`ятниця, 2011-04-08, 3:23 PM
 
olimpiaДата: П`ятниця, 2011-04-08, 9:45 PM | Повідомлення # 22
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 745
Нагороди: 4
Репутація: 209
Статус: Offline
Breen, дякую за докладну розповідь. Я, навіть, не уявляла, що кольори будуть такі яскраві і різноманітні!
Особливо цікавий фарбник Портвейн "777": "Три сокири" biggrin biggrin biggrin
Вибачте, що надокучаю запитаннями, але розтлумачте мені, будь ласка, що означає: тканина з протравкою, як воно робиться. І скільки дається закріплювача на 1 л ?


Якщо в одному мене стало менше , то це означає, що десь в іншому мене стало більше.
 
BreenДата: Субота, 2011-04-09, 9:41 AM | Повідомлення # 23
перехожий
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 18
Нагороди: 0
Репутація: 6
Статус: Offline
Квасці або протрава -- хімічні речовини, що використовувалися ще за часів Київської Русі. Тоді їх видобували, пробачте, із випареної сечі dry . Вони допомагали закріпити колір, зробити його яскравішим, або навіть докорінно змінити (так, ягідний червоний при додаванні певного типу квасців стає ясно-зеленим). Коротше кажучи це дуже цікава хімія-алхімія, де дуже багато чого залежить від типу тканини, фарби і власне квасців і результат буває непередбачуваним.
Квасці використовувала такі:
Алюмокалієва сіль (білі кристали, можуть бути й великими)-- результати дуже і дуже залежать,
Залізний купорос (сульфат заліза -- зеленуваті або жовті дрібні кристалики) -- для холодних синьо-зелених кольорів,
Залізна чи мідна іржа (на крайній випадок, просто варити в іржавій каструлі :D) -- дає потемніння кольору,
Сода -- колір наче закріплює, як і всі інші, може робить трохи яскравішим. "Польові дослідження" з содою і без на одній тканині ще не проводила. Проведу -- допишу.
Кров'яна сіль (ферріціанід калія, червоні кристалики) -- результати бувають непередбачуваними але яскравими. Можна змішувати з алюмокалієм -- зелений виходить шикарним, інше ще не пробували smile
Зараз квасці -- це звичайнісінькі хімреактиви, що можна купити на будь-якому хімскладі. Якщо не знайдете, то (на правах реклами) скоро відкриємо магазинчик, де буде і полотно і квасці і все інше. Зараз, якщо кому треба, можу спробувати надіслати, але не знаю, як наша пошта віднесеться до підозрілих кристаликів.
Хтось протравлює тканину до фарбування, хтось -- після. Як роблю я: у ємність для варки кладу десь 1 чайну ложку на 5 літрів, зразу у фарбуючу рідину.
Перед фарбуванням основного полотна відрізаю маленький клаптик від тканини, яку хочу профарбувати, і тестую у окремій маленькій каструлечці, щоби не було сльоз пізніше.

Під спойлером -- багато російської мови і хімії від експертів, для тих, хто хотів би дізнатися більш детально.

Ну і попередження (знаю, що всі ми розумні дівчата, але краще я це все ж скажу. Для очистки своєї совісті).
Ні в якому разі не використовуйте для приготування їжі ті каструлі, в яких щось фарбувалося квасцями, ложки, якими помішували зілля тощо.
Обов'язково відкривайте вікна/вмикайте витяжки та зачиняйте кухонні двері. І вам вільніше дихати і квартира не пахнутиме.
Тканина, після ретельного виполіскування безпечна абсолютно, ми жували, ніхто не вмер smile

--------UPD
Можна попрохати адміністраторів про окрему темку? Бо це не відбілювання, а якби уже навпаки smile


Маю домоткане полотно ;)

Повідомлення відредагував Breen - Субота, 2011-04-09, 9:42 AM
 
КсеніяДата: П`ятниця, 2011-05-27, 9:13 PM | Повідомлення # 24
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 355
Нагороди: 0
Репутація: 32
Статус: Offline
Не знаю, де питати, питаю тут:
Підкажіть, чим можна вивести простий олівець з білої тканини? Пробувала гумкою - тільки пляму розтерла. Може, просто випрати буде найкраще?


Полтава, Огнівка
 
MіраДата: П`ятниця, 2011-05-27, 10:10 PM | Повідомлення # 25
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 110
Нагороди: 0
Репутація: 27
Статус: Offline
У мене, чесно сказати, олівець відіправся,(прала в засобі для миття посуду), хоча , буває що не відпирається. А чому б не спробувати?
 
КсеніяДата: П`ятниця, 2011-05-27, 10:41 PM | Повідомлення # 26
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 355
Нагороди: 0
Репутація: 32
Статус: Offline
Mіра, в засобі для миття посуду? wacko Чесно, перший раз чую. А чим він кращий за пральний порошок чи мило?
Мені, чесно кажучи, просто не дуже хочеться прати :), думала якось витерти олівець. І узагалі на майбутнє - чим його виводити


Полтава, Огнівка
 
MіраДата: П`ятниця, 2011-05-27, 11:10 PM | Повідомлення # 27
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 110
Нагороди: 0
Репутація: 27
Статус: Offline
Quote (Ксенія)
Mіра, в засобі для миття посуду? wacko Чесно, перший раз чую. А чим він кращий за пральний порошок чи мило?

Навіть не знаю , раніше завжди прала вишивка засобами для делікатних тканин. Але саме в інтернеті, довідалася що багато вишивальниць перес свої роботи в "Фейрі". Він дійсно класно відпирає. Можливо це тому, що як би ви не мили руки перед вишиванням , вони все одно трохи потіють під час роботи , і саме цей це забруднення добре усуває "Фейрі", чи інший засіб для посуду . Але олівець досить примхливий , я бачила багато вишитих картин, розкреслених олівцем, і лінії не відіпралися. Може це ще від олівця залежить? Не знаю.


Повідомлення відредагував Mіра - П`ятниця, 2011-05-27, 11:13 PM
 
MalenaДата: Неділя, 2013-02-10, 2:21 PM | Повідомлення # 28
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 57
Нагороди: 0
Репутація: 19
Статус: Offline
Здогадуюся, що пишу не зовсім в тему, але підходящого місця на форумі не знайшла. Тим більше, бачу, про фарбування тканин мова тут вже йшла. Дякую Breen за цікаву розповідь!
Отже, питання до Вас, шановні форумчани. Є можливість придбати отаку от керсетку:

Мене хвилюють ті плями, що справа. Схоже, фарба відлиняла. Чи хто знає, як би відреставрувати цю річ, обновити, так би мовити, колір?
 
VoloshkaДата: Неділя, 2014-06-01, 11:37 PM | Повідомлення # 29
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 88
Нагороди: 0
Репутація: 45
Статус: Offline
Із "бабусиних рецептів" інших краïн : вибілювати старі, посірілі і пожовклі тканини можна лимонним соком, у розчині води і лимонного соку можна навіть виварювати, але замочувати, я думаю, теж дуже добре. Скільки точно, ніхто не знає (у кожного своя думка і техніка - бачила навіть виварити із дольками одного лимона), але можна нормально так, я думаю. 
За тим же принципом (окислення) використовували/використовують перекис водню від 15%, але в Украïні ця страшно небезпечна штука спеціально для прання білизни продається тільки в якихось спеціальних місцях для медичних потреб.
 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Обмін досвідом » Досвід учасників форуму » Вибілювання тканини.
  • Сторінка 2 з 2
  • «
  • 1
  • 2
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.