| | Вхід у форум

Середа, 2024-04-24, 1:20 PM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 2 з 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Модератор форуму: монах, Пасіонарія, Tana, ganzya  
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Вишивання як українська традиція » РОЖАНИЦЯ (Схематичне зображення жінки зі зігнутими в колінах ногами...)
РОЖАНИЦЯ
ЯснаДата: Середа, 2010-01-27, 4:47 PM | Повідомлення # 21
друг
Група: Користувачі
Повідомлень: 68
Нагороди: 1
Репутація: 17
Статус: Offline
Quote (Tana)
А ще жук-скарабей й відомій культурі також символізує початок-кінець життя

Так он чого образ павук використовувався на Новий рік та Великдень. Кінець одного періоду, початок іншого.
Зрозуміло чому я інтуїтивно обрала саме таку рожаницю для пологів. Адже це був кінець мене як вагітної і початок як мами. А для дитини - кінець її як плоду і початок як людини.
абуть такі павуки на сорочках мали відповідати обряду ініціації, коли людина стає на межу життя-смерті.

Додано (2010-01-27, 4:47 Pm)
---------------------------------------------

Quote (Tana)
Лоно жінки - квітка маку, джерело життєвої енергії та ін. зустрічається в різноманітних практиках та течіях

Щодо маку дуже цікаво. Я зустрічала його лише у поховальній символіці.
 
TanaДата: Четвер, 2010-02-04, 9:39 AM | Повідомлення # 22
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Близкие архаичным берегиням древнеславянские женские божества плодородия и самой жизни, культ которых предшествовал культу мужского патриархального божества Рода, но сохранялся еще и в XIX веке. Судя по древнейшей иконографии рожаниц их первоначально представляли в виде двух лосих. К рожаницам относили также и антропоморфные образы Лады – богини летнего плодородия, любви, юности и красоты, покровительницы брака, и ее дочери Лели, связанной с весенней и осенней календарной обрядностью. В христианское время празднование рожаниц происходило в сентябре, по своему характеру это был праздник урожая.

Существовало также поверие о рожаницах как о юных девах - богинях судьбы, обитающих повсеместно: на небе, на земле и под землей, в пещерах и домах. Известны также мифологические представления о трех рожаницах: они присутствуют в доме при появлении ребенка на свет и затем активно влияют на его судбьу («звезду»). Одна распоряжается родами, другая – брачными связями, третья – смертью.

В отличие от берегинь, не оставивших своей иконографии, графическая символика рожаниц достаточно четко определена. В народной вышивке Русского Севера представлены два типа иконографии рожаниц: 1) обычная женская фигура в длинных узорочных одеждах; 2) символ рожающей женщины (в т.ч. и «оленцов малых»), декоративная условность которого целомудренно скрывает физиологические подробности.

РОЖАНИЦЫ В РУССКОМ НАРОДНОМ ИСКУССТВЕ: 1 - парная деревянная фигура, Средние века; 2 - крестьянская вышивка, Русский север, XVIII - XIX вв.
Джерело


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ViaДата: Середа, 2010-03-24, 5:42 PM | Повідомлення # 23
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 255
Нагороди: 0
Репутація: 18
Статус: Offline

Ось на цій схемі дуже цікаво розміщені Мокоша і Рожаниця одночасно - одна під одною.




Повідомлення відредагував Via - Середа, 2010-03-24, 5:46 PM
 
BulletДата: Середа, 2010-03-24, 6:19 PM | Повідомлення # 24
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (Via)
Ось на цій схемі дуже цікаво розміщені Мокоша і Рожаниця одночасно - одна під одною.

цікаво! Особисто я буду вдячна за детальне пояснення: де Рожаниця, де - Мокоша.



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
ViaДата: Четвер, 2010-03-25, 0:03 AM | Повідомлення # 25
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 255
Нагороди: 0
Репутація: 18
Статус: Offline
Дивіться у лівий верхній кут:
Зверху - Мокоша, на голові - триглава корона, нижче - спідниця. І під спідницею Мокоші, у центрі трикутнику - починається голова Рожаниця, тоді руки і підняті угору ноги.
Взор дуже цікавий тим, що і догори ногами так само виглядає. Я зараз ним вишиваю плаття, а знайшла у гілці Рушники - Гандзя колись розмістила. Ідеально підходить для виконання технікою заволікання - що також дотично підтвержує давність взору.

Розташування парою Мокоши і Рожаниці пояснюється тим, що Мокоша - це Богиня-покровителька родини, материнства, здоров'я дітей, цілителька, Берегиня домашнього вогнища, яка є матір'ю живучої сили природи.
З давніх часів вона зображалася у вінку з колосся та пишних квітів з піднятими до Сонця руками, в оточенні двох вершників на конях, іноді з півнем у руках чи над головою, а поруч неї - знаки Сварги.




Повідомлення відредагував Via - Четвер, 2010-03-25, 0:05 AM
 
BulletДата: Четвер, 2010-03-25, 1:45 AM | Повідомлення # 26
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Via, дякую. Після пояснення більше народилось протирічь і шалене бажання посперечатись. Але просто - дякую:)
Принаймі, тепер знатиму, що люди про це кажуть:)



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
ViaДата: Субота, 2010-04-03, 1:06 PM | Повідомлення # 27
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 255
Нагороди: 0
Репутація: 18
Статус: Offline
То висловіть вашу версію - будемо не те що сперечатися, а дошукуватися зерна істини smile
Бо дійсно їснує безліч тлумачень.

Додано (2010-04-03, 1:06 PM)
---------------------------------------------
А ось таке натрапила на писанках:
http://i013.radikal.ru/0804/a7/ea2f8c069e95.jpg

Щось мені та Берегиня дуже схожа на Рожаницю smile


 
ЯснаДата: Субота, 2010-04-03, 1:21 PM | Повідомлення # 28
друг
Група: Користувачі
Повідомлень: 68
Нагороди: 1
Репутація: 17
Статус: Offline
Via,
Берегиня - згадувалася лише як русалка у давніх джерелах. Всі функції, які приписують Берегині сьогодні з"явилися у 20 столітті. Про це є гарне дослідження Оксани Кісь
http://www.dt.ua/3000/3050/49836/
 
TanaДата: Вівторок, 2010-04-06, 10:16 AM | Повідомлення # 29
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Обговорення вищеназваної статті, нажаль, призвело до видалення кількох постів.
Прошу надалі вказувати автора, джерело, дослідження, наукову школу, факти, посилання, фото і власні коментарі(!) без переходу на особистості і не віддалятися далеко від зображення Рожаниці на вишитих речах.


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ЯснаДата: Середа, 2010-04-14, 5:33 PM | Повідомлення # 30
друг
Група: Користувачі
Повідомлень: 68
Нагороди: 1
Репутація: 17
Статус: Offline
Недавно знайшла ось такий рушничок.
Дуже цікавий за побудовою.
Внизу бачимо горщик у формі трикутника вершиною вниз.
З горщика спускаються дві пагони у формі W
Над горщиком бачимо постать у формі павука
Далі уверх видно руки і голову Рожаниці.
Вперше зустрічаю таке дублювання жіночої символіки на одному рушнику.
Окрім зазначиних елементів ще можна виділити допоміжні постаті рожаничок. що приховані у квітах.
І до речі, на цьому рушнику птахи не сідають на дерево, як на зображеннях Дерева Роду.
http://radikal.ru/F/s44.radikal.ru/i103/1003/85/c90dce74bb51.gif.html
 
BulletДата: Середа, 2010-04-14, 7:37 PM | Повідомлення # 31
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (Ясна)
І до речі, на цьому рушнику птахи не сідають на дерево, як на зображеннях Дерева Роду. http://radikal.ru/F/s44.radikal.ru/i103/1003/85/c90dce74bb51.gif.html

Якщо можна, більш якісне фото покажіть, будь ласка (більше і з кращою роздільною здатністю)



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
ganzyaДата: Середа, 2010-04-14, 11:50 PM | Повідомлення # 32
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 818
Нагороди: 3
Репутація: 290
Статус: Offline
на форумі він з рік лежить у схемах, тут рушник можна роздивитись і схему скачати

"Даром получили, даром давайте" ("Еванг. от Матф.", гл. Х, ст.8.)


Повідомлення відредагував ganzya - Середа, 2010-04-14, 11:53 PM
 
BulletДата: Четвер, 2010-04-15, 0:12 AM | Повідомлення # 33
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (ganzya)
на форумі він з рік лежить у схемах, тут рушник можна роздивитись і схему скачати

мене цікавило фото саме цього рушника, який Ясна виклала на радікал. Не схема, а РУШНИК! wink Справа в тому, що дуже-дуже схожий на нього був і у мене, але страшно радянський, надрукований на ситці. Сама я таким рушникам ніколи не довіряла, тому і перепитала про якість фото (щоб роздивитись, чи є там хрестики, чи то тільки друк на купоні). Тим більше, що і сама Ясна зауважила дивне накопичення рожаниць на рушнику.
Подумалось, що якщо то купон радянськиц, то не варто заморочуватись над накопиченням символів. А якщо ж вишитий (і не на купоні, а власне історичний!), то є сенс замислитись smile



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
TanaДата: Четвер, 2010-04-15, 9:28 AM | Повідомлення # 34
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
По фото він вибитий, фабричний.

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ЯснаДата: Четвер, 2010-04-15, 12:09 PM | Повідомлення # 35
друг
Група: Користувачі
Повідомлень: 68
Нагороди: 1
Репутація: 17
Статус: Offline
Рушник у мене друкований, але не розумію до чого це. Рожаниці залишаються Рожаницями, навіть якщо їх використовують у брокарських візерунках.
Адже Птахи, квіти у брокарських рушниках мають своє значення?
 
ЯгаДата: Четвер, 2010-04-15, 12:47 PM | Повідомлення # 36
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Як на мене, то значення узорів на Брокарівських рушниках "притягнене за вуха". тут критерієм для вибору було те, що малюнок подобався. Слава Богу, що не вдалося одразу відійти від традицій: часто залишалася тридільна структура, колір, але родові дерева перетворилися на натуралістичні вазони.
Та коли дівчина вишивала, вона надавала кожному узору свого значення. І в цьому, власне, сенс. Головне, той стан, близький до медитації, з яким ми вишиваємо. Тоді всі побажання точно здійсняться. exclaim
Радянські художники на фабриках теж десь щось побачили, а потім стилізували на свій художній смак, не вдаючись глибоко в суть символіки. Але цей друкований рушник не має навіть вкладеної при вишиванні суті.
Така моя особиста думка. Без будь-яких претензій. smile


мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів
 
ЯснаДата: Четвер, 2010-04-15, 1:10 PM | Повідомлення # 37
друг
Група: Користувачі
Повідомлень: 68
Нагороди: 1
Репутація: 17
Статус: Offline
Дівчата, щось ви мене заплутали, ми обговорюємо Рожаницю, її різновиди у візерунках чи щось інше?
Якщо у вас є заперечення з приводу того, що зображення на рушнику Рожаниця - я із великою цікавістю прочитаю ваші аргументи. Чому ви так вважаєте? Що саме на вашу думку зображено ?
Бо у мене враження, що ви намагаєтеся відійти від теми своїм обговоренням вишитий рушник чи ні, є в нього вишита суть чи не має.
Давайте обговоримо це в іншій гілці.
 
BulletДата: П`ятниця, 2010-04-16, 2:26 AM | Повідомлення # 38
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (Ясна)
Дівчата, щось ви мене заплутали, ми обговорюємо Рожаницю, її різновиди у візерунках чи щось інше?

Я відповідала на інше. Цитую вас же:
Quote (Ясна)
Вперше зустрічаю таке дублювання жіночої символіки на одному рушнику.

Якщо візерунок набивався на фабриці, та ще й на радянській, то дуже ймовірно, що туди просто *натулили* чого захотіли. Тому рожаниць може бути скіьки завгодно і де завгодно. Саме тому я і перепитала: чи рушник історичний (себто вишитий давним-давно) чи він саме є просто набивний, фабричний.

Quote (Ясна)
Бо у мене враження, що ви намагаєтеся відійти від теми своїм обговоренням вишитий рушник чи ні, є в нього вишита суть чи не має.

Щодо вияснення походження рушника я вже написала вище.
І у вас хибне враження, бо саме ви надрукували речення із знаком питання в кінці, на яке і відповіла Яга ))))
Quote (Ясна)
Адже Птахи, квіти у брокарських рушниках мають своє значення?

Я розумію, що ваше питання було риторичним. Але Яга напевно того не відчула і дала свою відповідь.



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
ЯснаДата: П`ятниця, 2010-04-16, 10:51 AM | Повідомлення # 39
друг
Група: Користувачі
Повідомлень: 68
Нагороди: 1
Репутація: 17
Статус: Offline
Bullet з вашої відповіді роблю висновок, що ви згодні з тим, що рушник містить зображення Рожаниць.
Quote
Якщо візерунок набивався на фабриці, та ще й на радянській, то дуже ймовірно, що туди просто *натулили* чого захотіли

Я дотримуюся думки, що малюнок є виявом підсвідомих процесів людини. Якщо людині хочеться малювати Рожаниць, значить вони живуть у її душі.
Рожаниця - це жіночий символ, і за бінарнимим опозицями відноситься до потойбічного. підсвідомого, душевного.
Пару місяців як повісила цей рушник на вікно, а деякий час по тому зацікавилися книгою по психології, зараз вивчаємо її з чоловіком і досить результативно впроваджуємо в життя: я із дітьми, а чоловік із підлеглими.
Звісно, що я не пов"язувала це із рушником, але чомусь саме на нього наткнулася, коли чистила папки, саме його виставила на форумі(хоча Рожаниць у мене багато), і саме завдяки вашим дописам почала думати над його смисловим навантаженням.
І побачила, що моє життя почало змінюватися і саме у руслі жіночих енергій.
 
ViaДата: Неділя, 2010-04-18, 11:22 PM | Повідомлення # 40
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 255
Нагороди: 0
Репутація: 18
Статус: Offline
Quote (Ясна)
Пару місяців як повісила цей рушник на вікно, .... І побачила, що моє життя почало змінюватися і саме у руслі жіночих енергій

Цікаво smile А я купила схемку майже такого рушника - але павичів всього одна пара і вони сидять на гілках, рожаниць так само багато, припав він мені до душа - але вишивання відклала.
А Ви мене оце так змотивували - треба вишити, повісити і перевірити дію smile


 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Вишивання як українська традиція » РОЖАНИЦЯ (Схематичне зображення жінки зі зігнутими в колінах ногами...)
  • Сторінка 2 з 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.