| | Вхід у форум

П`ятниця, 2024-03-29, 2:37 AM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Модератор форуму: shtynka  
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Спільні ігри » Вишиваємо артіллю » Техніка Вперед Голку. (Оргтема. з 1 грудня до ***)
Техніка Вперед Голку.
BulletДата: П`ятниця, 2013-11-29, 1:06 AM | Повідомлення # 1
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Куратор Andrew_Yer




"... до кожного етапу будемо готувати завдання двох типів:
1) відшиття чогось конкретного по запропонованій інструкції
2) та вільна тема.

Перший тип стане в нагоді, коли за якихось причин нічого не вигадується. Ну, а другий тип з огляду на те, що не варто обмежувати творчу людину в творчості.

Враховуючи, що будемо виконувати практичне завдання, пропоную тривалість кожного етапу - один місяць. В деяких випадках, коли матеріалу буде не дуже багато, а поєднувати його з іншими темами буде не логічно, можливе скорочення тривалості етапу до 2-х тижнів.

Почнемо з 1-го грудня. Згода?

Перші два етапи будуть присвячені техніці попредголку і триватимуть один місяць кожен.

Питання першого етапу. Техніка попередголку (визначення). Двобічна стебнівка (штапівка). Двобічний черв’ячок (кривулька) та деякі інші приклади вишивання штапівкою. Заволікання. Занизування.
Питання другого етапу. Низинка (низь) проста. Низинка замкова. Подільська двоколірна низинка. Гуцульська низинка з кольоровими виповненнями.

Прохання запасатися шматочками тканини полотняного переплетення, рівномірної чи не зовсім, в залежності від ваших вподобань.

Якщо ви відчуваєте внутрішню потребу поділитися з колегами набутим досвідом чи якимись тонкощами певних технік, якщо певна техніка є для вас "рідною", тобто характерною для вашого регіону, і ви маєте можливість та бажання познайомити колег з її красою, базуючись на живих першоджерелах, будь ласка, обирайте теми і повідомляйте про свій вибір. Дякую!

Від адміністратора: Андрій додасть обов"язкову для верхнього повідомлення інформацію для учасників, а я внесу корективи в перше повідомлення.
Всі ваші коментарі, які з"являться тут ДО того, як Андрій викладе тут свій МК, будуть видалені або перенесені в тему організації "Артілей-2013". Це буде зроблено для зручності читання теми smile



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
Andrew_YerДата: Четвер, 2013-12-05, 4:04 AM | Повідомлення # 2
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 700
Нагороди: 1
Репутація: 726
Статус: Offline
В цій темі поговоримо та попрацюємо над технікою, яка є досить простою і разом з тим є базовою для різних стібків, які досить часто зустрічаються в українській народній вишивці. Отже, техніка "вперед голку".

Технікою “попередголку” (уперед голкою) вишивають справа наліво горизонтальними рядами, набираючи на голку потім пропускаючи необхідну кількість ниток полотна.



Стібки повинні бути не занадто довгими. Такими, щоб нитка не висмикувалась під час використання та прання виробу. Також треба слідкувати, щоб робоча нитка не стягувала полотно надмірно, але й не провисала.

Ця техніка використовується для виконання різних стібків. Таких, як двобічна стебнівка, заволікання, занизування, низь (низинка), тощо.

Двобічна стебнівка (штапівка)
Шов двобічна стебнівка виконується в два етапи технікою “попредголку”. На першому етапі за лінією малюнка прокладаємо шов попередголку.

На другому етапі вишиваємо в зворотньому напрямку по щойно відшитій лінії, заповнюючи проміжки між стібками. При цьому лінія стає неперервною як з лиця, так і з вивороту. Треба слідкувати, щоби при зворотньому проході голка вколювалася в ту саму дірочку, що і при першому проході.

Зверніть увагу на те, що в залежності від того, як виконується зворотній прохід, результат має дещо різний вигляд. В першому випадку голка перетинає вже вишитий стібок. Тобто вколюємо голку з одного боку, а виколюємо з іншого.

Шов виходить схожим на шнурочок.


В іншому випадку голка не перетинає стібок. Тобто і вколюємо, і виколюємо голку з одного боку.

Лінія шва виходить трохи ламаною.


Обирати той чи інший спосіб виконання слід в залежності від того, якого ефекту треба досягти за художнім задумом.

Двобічною стебнівкою, можна виконувати різні орнаментальні мотиви. Такі, як кривульки, меандри та інші, обшивати контури узорів, вишитих іншими швами. Також ця техніка поширена в буковинській вишивці, де нею виконують цікаві “кучеряві” узори.



На форумі є чимало матеріалів, присвячених штапівці. Штапівка детально опрацьована в прекрасній артілі, яку проводила Оля (Kaluna) http://vyshyvanka.ucoz.ru/forum/43-569-1. В розділі технік їй присвячена окрема тема http://vyshyvanka.ucoz.ru/forum/12-570-1
Прикріплення: 1092008.jpg (250.0 Kb) · 2914168.jpg (348.8 Kb) · 5631600.jpg (396.4 Kb) · 1733345.jpg (357.5 Kb) · 7653045.jpg (262.1 Kb) · 8138767.jpg (405.1 Kb) · 6731249.jpg (346.9 Kb) · 1318903.jpg (106.1 Kb) · 9557662.jpg (332.8 Kb)


Чарівник - Майстер вишивання - 2012

Повідомлення відредагував Andrew_Yer - Четвер, 2013-12-05, 6:11 AM
 
Andrew_YerДата: Четвер, 2013-12-05, 4:31 AM | Повідомлення # 3
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 700
Нагороди: 1
Репутація: 726
Статус: Offline
Заволікання
Заволікання - один з найдавніших швів української вишивки. За характером руху і переплетення ниток він повторює ткання. Відомий у різних місцевостях. Особливо поширений на Поліссі, де ним виконують узори темно-червоною ниткою із вузенькими чорними або темно-синіми смужечками по краях і по центру узору.

Сорочка з колекції Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”

Цей шов виконується технікою “попередголку”. В межах чисниці, яка може бути на дві чи на три нитки полотна всі ряди вишиваються однаково, тобто копіюють один одного. Отже, виконують один ряд стібків, потім розвертають полотно і виконують наступний ряд, що повторює попередній.



Якщо чисниця на три нитки, то знову повертають полотно і виконують третій ряд, що повторює попередні два. В наступному рядку стібки переміщуються за малюнком. Один чи два рядки знову повторюють попередній. І так далі.



Якщо чисниця на дві нитки, то найменша кількість ниток полотна, яку покриває робоча нитка - дві. Якщо чисниця на три нитки, то - три. Таким чином маємо елемент 2х2 або 3х3 який є базовим для утворення всього малюнка.

Треба слідкувати за тим, щоб робоча нитка закінчувалася на краях вишивки. Для цього її довжина має бути кратною довжині роботи.

На Поліссі нитку відрізують після кожного виконаного ряду і не закріплюють кінці. Вони так і залишаються на виворотньому боці вироба.


виворіт

В інших місцевостях відрізані нитки закріплюють, ховаючи кінці під нитки сусідніх рядків.


виворіт

Заволіканням вишивають виключно геометричні узори, які можуть бути розміщені на всіх деталях сорочки.

Майже рік тому форумчани ретельно опрацювали техніку заволікання в артілі, яку проводила Влада (soncevuda) http://vyshyvanka.ucoz.ru/forum/43-832-1
На фестивалі "Волинське віче" Таня (Tana) проводила майстер-клас стосовно заволікання і занизування.
В альбомі Олени Пчілки кілька листів присвячені узорам, виконаним заволіканням.
В розділі технік заволіканню присвячена окрема тема, яка містить багато прекрасних зразків, вишитих заволіканням
Прикріплення: 9288669.jpg (478.5 Kb) · 7304369.jpg (376.7 Kb) · 1680823.jpg (387.8 Kb) · 8049001.jpg (416.5 Kb) · 5344392.jpg (373.6 Kb)


Чарівник - Майстер вишивання - 2012

Повідомлення відредагував Andrew_Yer - Четвер, 2013-12-05, 9:45 AM
 
Andrew_YerДата: Четвер, 2013-12-05, 5:25 AM | Повідомлення # 4
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 700
Нагороди: 1
Репутація: 726
Статус: Offline
Занизування
Шов “занизування” також виконується технікою “попередголку”. Він подібний до шва “заволікання” з тією відміною, що кожний ряд утворює новий малюнок і не повторює попередній ряд.

лице


виворіт

Цим швом виконуються геометричні узори. Часто розвод, виконаний швом “занизування” може заповнюватись вишивальними нитками іншого кольору. Заповнення виконується технікою “гладь”.
Прикріплення: 6855277.jpg (366.7 Kb) · 4264608.jpg (342.2 Kb)


Чарівник - Майстер вишивання - 2012
 
Andrew_YerДата: Четвер, 2013-12-05, 5:37 AM | Повідомлення # 5
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 700
Нагороди: 1
Репутація: 726
Статус: Offline
Прошу долучатися. Пробуємо, ділимося досвідом, навчаємося разом.
Пропозиції для завдання добавлю за день-два. Якщо до того часу напрацюємо питань, то намагатимусь урахувати їх у завданнях.


Чарівник - Майстер вишивання - 2012
 
marysya9Дата: Четвер, 2013-12-05, 12:10 PM | Повідомлення # 6
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 88
Нагороди: 1
Репутація: 52
Статус: Offline
Схоже я перша і одразу з питанням. Перечитавши попередню артіль і посилання коротко зрозуміла, що заволікання - це коли один рядок СХЕМИ виконується у декілька однакових рядків(2-3) на полотні(проходів ниткою), а занизування - один рядок схеми =один рядок на полотні. Якщо це вірно, то чтому в темі Робоча група відтворення вишивок в форматі більшому за А3 (оргтема) зазначено:"а один квадратик занизування -- це стібок в три нитки і три ряди", можливо використосується всеж техніка заволікання?  Вибачте за сумбур, та я для мене це все абсолютно нове і хочеться все ж розібратись.

Наступне питання: як, дивлячись на схему, зрозуміти якою технікою необхідно вишивати (занизування чи заволікання)?

І ще одне: Чи існують якісь обмеження по довжині стібка в обох техніках? В Вашому коментарі в попередній артілі зазначено:"Бажано так будувати узори, щоб вишивальна нитка накривала не більш ніж 7 ниточок тканини (для заволікання множимо на 2)." Ці 7 (14) ниточок - максимальний стібок як з лиця, так і зі звороту ,правильно, при цьому у заволікання  не використовується стібок на 1 нитку, а у занизуванні - використовується ?


Повідомлення відредагував marysya9 - Четвер, 2013-12-05, 12:14 PM
 
ВолиняночкаДата: Четвер, 2013-12-05, 1:45 PM | Повідомлення # 7
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 503
Нагороди: 0
Репутація: 219
Статус: Offline
Цитата marysya9 ()
а один квадратик занизування -- це стібок в три нитки і три ряди", можливо використосується всеж техніка заволікання?  Вибачте за сумбур, та я для мене це все абсолютно нове і хочеться все ж розібратись.
marysya9, ви праві, все ж таки заволікання.  в цьому проекті зразки в техніці заволікання, просто за оригінальним текстом Олена Пчілка занизування, заволікання і, навіть, низь (низинку) означає одним словом занизування. Мабуть, Tana, чисто механічно так і написала.
Цитата marysya9 ()
Бажано так будувати узори, щоб вишивальна нитка накривала не більш ніж 7 ниточок тканини
якщо взяти більше ниточок тканини, то вишивальна нитка може провисати, а це, погодьтеся, вже буде не дуже гарно smile


Тільки спільна праця об'єднує людей!




Повідомлення відредагував Волиняночка - Четвер, 2013-12-05, 1:46 PM
 
BulletДата: Четвер, 2013-12-05, 9:48 PM | Повідомлення # 8
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Цитата Andrew_Yer ()
Двобічна стебнівка (штапівка)

Заволікання мене більше манить, але буду все робити поетапно, починаючи з стебнівки...
Андрію, велика вам подяка за просте викладення матеріалу. Навіть мені зрозуміло, а я в традиційних техніках - профан.
Я з вами, почну вивчати з понеділка, бо від завтра маю святкові турботи (перепрошую) smile

Andrew_Yer
Цитата Andrew_Yer ()
Пропозиції для завдання добавлю за день-два.

А потім гратимемось - вишиватимемо однакий взірець і влаштуємо голосування на найцікавіше втілення в сучасності? smile



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
sjana_ifДата: Четвер, 2013-12-05, 10:07 PM | Повідомлення # 9
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 602
Нагороди: 3
Репутація: 127
Статус: Offline
Цитата Andrew_Yer ()
Треба слідкувати за тим, щоб робоча нитка закінчувалася на краях вишивки. Для цього її довжина має бути кратною довжині роботи.
мене це питання давно цікавить. Чому після закінчення кожного рядочка я повинна брати нову нитку?  rolleyes
Ось зразочок, де я випробовувала різні варіанти з Олени Пчілки. Лице і виворіт. Щодо нижніх елементів - це я ще можу погодитись, оскільки вони нерівні і виходять трохи цікаві переходи  biggrin . А у верхній смужечці  мій варіант переходу з рядка в рядок (не починаючи кожен раз нову нитку) мені цілком подобається  wink (Tana, не треба боятись, на офіційному листку я ще нічого не вишивала - нитки в крамниці закінчились  smile
Прикріплення: 8840847.jpg (174.4 Kb) · 8987119.jpg (127.6 Kb)




Повідомлення відредагував sjana_if - Четвер, 2013-12-05, 10:09 PM
 
LDIIДата: Четвер, 2013-12-05, 11:48 PM | Повідомлення # 10
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 571
Нагороди: 0
Репутація: 183
Статус: Offline
sjana_if
Цитата Andrew_Yer ()
Треба слідкувати за тим, щоб робоча нитка закінчувалася на краях вишивки. Для цього її довжина має бути кратною довжині роботи.
це означає,що ви можете вишити і 2 та 3 рядки одною ниткою,але буде погано,якщо нитка закінчиться посеред ряду-її потрібно буде обо подовжити або зашити і взяти іншу-псується естетичний вигляд роботи.Пробачте,якщо я зрозуміла погано-Андрій мене поправить сподіваюсь)
 
Andrew_YerДата: П`ятниця, 2013-12-06, 0:11 AM | Повідомлення # 11
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 700
Нагороди: 1
Репутація: 726
Статус: Offline
Цитата Волиняночка ()
marysya9, ви праві, все ж таки заволікання.
Так, Олю. Все вірно. Справа в тім, що дуже часто одні й ті самі стібки по-різному називаються в різних джерелах. Відмінність назв можна пояснити вживанням їх на різних територіях або в різні часи. Має місце також ситуація, коли одна й та сама техніка має різні назви. До цього треба звикнути. smile

Стосовно занизування і заволікання.

В Книзі "Українське народне вишивання - К.Р. Сусак, Н.А. Стеф'юк (стор.132)" заволікання називається "занизування (заволікання)". Тобто, заволікання як підвид занизування.
Я орієнтуюся на визначення технік занизування і заволікання, наведені у книзі "Мистецтво української вишивки - О. Кулинич-Стахурська 1996". Заволікання -стор. 17. Занизування - стор. 20.
Так само занизування та заволікання визначені у книзі "Українські стіби - Таня Дяків Оніл". Стор. 24-25
Отже, дублювання радків - заволікання. Кожен рядок зміна малюнка - занизування.

Цитата marysya9 ()
Чи існують якісь обмеження по довжині стібка в обох техніках?
Основний критерій - нитки не повинні висмикуватись і не повинні провисати. Фактична максимальна довжина стібка залежить вид типу вишивальної нитки, від властивостей полотна. Наприклад, якщо полотно цупке, триматися будуть довші стібки і навпаки. Треба робити відшивки щоб визначитися перед вишиванням основного узору.

Цитата marysya9 ()
не використовується стібок на 1 нитку, а у занизуванні - використовується ?
так.

Цитата Bullet ()
А потім гратимемось - вишиватимемо однакий взірець і влаштуємо голосування на найцікавіше втілення в сучасності?
чому б і ні, якщо будуть бажаючі smile

Цитата sjana_if ()
мене це питання давно цікавить. Чому після закінчення кожного рядочка я повинна брати нову нитку?
Не обов'язково. Така традиція існує у вишивці Полісся. Там, де ми бачимо не заправлені хвостики.
Також можна однією ниточкою вишити кілька рядків. Кратність довжині вишивки говорить про те, що заправляти хвостики треба на краях, а не всередині роботи. Але не обов'язково закріплювати кожен рядок і обрізать. Вишивайте стільки рядків, скільки дозволяє довжина робочої нитки.

Цитата sjana_if ()
Ось зразочок,
Досить гарно. Мені подобається. smile


Чарівник - Майстер вишивання - 2012
 
Andrew_YerДата: П`ятниця, 2013-12-06, 0:20 AM | Повідомлення # 12
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 700
Нагороди: 1
Репутація: 726
Статус: Offline
Цитата LDII ()
але буде погано,якщо нитка закінчиться посеред ряду
Іро, саме це я мав на увазі smile


Чарівник - Майстер вишивання - 2012
 
ZetaДата: П`ятниця, 2013-12-06, 0:29 AM | Повідомлення # 13
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1872
Нагороди: 0
Репутація: 739
Статус: Offline
вітаю учасниць артілі!
Андрію - питання по назві - стебнівка і штапівка-це один і той же шов,тільки по-різному його називають?
розпочала нову роботу вважаючи,що це двобічна штапівка - чи можу цей шов називати й стебнівкою - чи є різниця?
лице   виворіт
Прикріплення: 4564584.jpg (334.5 Kb) · 6956987.jpg (316.3 Kb)






Чарівниця - Втілення традицій у сучасності - 2012
 
Andrew_YerДата: П`ятниця, 2013-12-06, 10:06 AM | Повідомлення # 14
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 700
Нагороди: 1
Репутація: 726
Статус: Offline
Цитата Zeta ()
стебнівка і штапівка-це один і той же шов,тільки по-різному його називають?
Таню, я собі уявляю, що штапівка, стебнівка, вистіг, прошиття - це синоніми.
Локальні назви однієї техніки. Вистіг - Київщина, штапівка - Полтавщина, стебнівка - Поділля, прошиття - Гуцульщина, тощо.
Може виконуватися як позадголку, так і попередголку. Позадголку лице та виворіт має різний вигляд. Щоб досягнути двобічності, шиємо попередголку в два проходи.

Цитата Zeta ()
чи можу цей шов називати й стебнівкою
Так.

Прошу, виправити, якщо я не правий.


Чарівник - Майстер вишивання - 2012
 
ZetaДата: П`ятниця, 2013-12-06, 11:25 AM | Повідомлення # 15
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1872
Нагороди: 0
Репутація: 739
Статус: Offline
Андрію - я розумію,що додаю тобі клопоту,але  я пропоную зробити такий собі "словничок":

картинка шва   ----- назви його по регіонах
     ---двобічна стебнівка(штапівка,вистіг.прошиття)
Прикріплення: 3810041.jpg (116.9 Kb)






Чарівниця - Втілення традицій у сучасності - 2012


Повідомлення відредагував Zeta - П`ятниця, 2013-12-06, 7:24 PM
 
shevaДата: П`ятниця, 2013-12-06, 11:34 AM | Повідомлення # 16
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 258
Нагороди: 1
Репутація: 268
Статус: Offline
Цитата Zeta ()
я пропоную зробити такий собі "словничок": картинка шва   ----- назви його по регіонах
Підтримую цю пропозицію!


моя майстерня
 
Irina_SVДата: П`ятниця, 2013-12-06, 11:41 AM | Повідомлення # 17
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 579
Нагороди: 0
Репутація: 217
Статус: Offline
Цитата Zeta ()
я пропоную зробити такий собі "словничок":

Тетяно, Дуже корисна буде річ, (як для мене - ток 100% ) smile

Andrew_Yer
Матеріал одночасно і об'ємний і простий у сприйнятті, та ще й з коментарми відразу.
Дякую Вам за роботу! Сьогодні ввечері розпочну відшивати (пробувати smile ) зразочки по темі і буду виставляти, щоб виправляи помилки




"Життя цікаве та прекрасне - візьми від нього максимум"
http://irynasv.blogspot.com/
 
shtynkaДата: П`ятниця, 2013-12-06, 11:54 AM | Повідомлення # 18
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 2304
Нагороди: 0
Репутація: 317
Статус: Offline
Цитата Zeta ()
-двобічна стебнівка(штапівка,вистіг.прошиття)
на картинці шов кривулька )))) (за поданням авторів Українського народного вишивання Сусак, Стеф"юк)

мені здається, штапівкою гармонічніше називати узори ламані чи то самостійні, а стебнівка - прямі лінії, чи плавні контури, що обводять інші мотиви. Це я так собі інтуїтивно відчуваю, вибачайте якщо я не права.


Моя майстерня
 
LDIIДата: П`ятниця, 2013-12-06, 12:14 PM | Повідомлення # 19
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 571
Нагороди: 0
Репутація: 183
Статус: Offline
Цитата Zeta ()
пропоную зробити такий собі "словничок":
я для себе так і зроблю.Zeta, цікавий візерунок tongue
 
ZetaДата: П`ятниця, 2013-12-06, 7:23 PM | Повідомлення # 20
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1872
Нагороди: 0
Репутація: 739
Статус: Offline
LDII, це з книги "Барви Буковини".що Наталка Пташинська мені присилала - стор.76 smile





Чарівниця - Втілення традицій у сучасності - 2012
 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Спільні ігри » Вишиваємо артіллю » Техніка Вперед Голку. (Оргтема. з 1 грудня до ***)
  • Сторінка 1 з 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.