| | Вхід у форум

Середа, 2017-07-26, 5:44 AM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 17 з 56«1215161718195556»
Модератор форуму: Tana, lady-v, Dmutrik09, Oленка 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Обмін досвідом » Творчі майстерні » Гоп - тик на патик! (Твориво Пасіонарії)
Гоп - тик на патик!
ПасіонаріяДата: Неділя, 2010-02-21, 8:19 PM | Повідомлення # 1
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Нагороди: 0
Репутація: 392
Статус: Offline
Вітаю. Пропоную тут поглянути на мої творіння.

ore et labore!

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 5:14 PM | Повідомлення # 321
Мудра людина
Із клоччя плетесься коса - це основа, до якої пришиваються чи обплітаються листочки барвінку. ІІ довжина - це і є довжина вінка, яка потрібна і пасуватиме для даної нареченої.
Підготовлюються пучки колосся з васильком, які ставлять на голову, готовими є червоні китички (бамбончики), якими і вирізнялася молода від дружок. В Городенці китички використовували тільки червоного (вишневого) кольору. Пані Оксана зробила, як у їх селі - з вкрапленням синьо-жовтого. Це швидше патріотична позиція, яка в такий спосіб вистояла навіть радянщину.

ore et labore!

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 5:35 PM | Повідомлення # 322
Мудра людина
Потім кличуть батьків нареченої, для першого вплетення пелюсток. Вони говорять щось на зразок : "Благослови, Боже,Ви, люди, і я благословляю на добру долю своїй дитині". А ми всі:"Най Бог благословить на щастя, долю і довгий вік!"

Вітак головуюча вінка здоровить батьків і дає дар на добрий початок (в даному випадку то була шоколадка і п"ять гривень). ((По великому секрету головуюча шепнула нареченій, що тіг роші вона повинна сховати собі в гаменець і ніколи не роспускати, а лише докладати, і гроші вестимуться постійно dry ))

ore et labore!

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 5:41 PM | Повідомлення # 323
Мудра людина

Після цього пішла робота. Майстриня плела вінок, дружки рвали пелюсточки і подавали головуючій.

ore et labore!

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 5:47 PM | Повідомлення # 324
Мудра людина
Коли віночок сплетений, його обвивали "золотом" і пов"язували китицями. Ті китички ще з"язували між собою і на місці перетину теж пов"язували китицею.

Потім наречена, одіта в шлюбну сорочку, сідала для вбирання вінка.

ore et labore!

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 5:58 PM | Повідомлення # 325
Мудра людина
Декілька слів відступу. Не скрізь по Городенківщині обмотували вінок золотом. Було, що лишали вінок зеленим, а зазолочували сусальним золотом кінчики листочків по готовому вінку, і він (вінок) мав золотий відблиск. Було, що тонку позолочену позлітку різали малесенькими шматочками (десь приблизно квадратний сантиметр) і вмочуючи у збитий білок приклеювали однією стороною до листочка у вінку. При великій кількості тих "Золочених пелюсток" вінок мав об"єм, а при ходьбі нареченої, ще й приємний шелест. У всякому разі, яким би способом ви не прикрашали вінок, він мав бути "Золочений"!
Коли закінчували плести вінок з барвінку, (я ще додали листочки до букетика молодоЇ), все що залишилося, старанно забиралося, і мало утилізуватися.

ore et labore!

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 6:02 PM | Повідомлення # 326
Мудра людина

ore et labore!

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 6:14 PM | Повідомлення # 327
Мудра людина
Нареченій попередньо заклали кольорові стрічки, поставили вінок, зверху колоски з васильком, все повністю заклали золотою плівкою і, починаючи з низу, пришивали до вінка з барвінку.

В цей час я декорувала косиці (кражельця з картону, якІ вдягали в позолоту, придекоровувала листочками з барвінку і квітами, та плела вінок з квіток, які завбачливо придбала золоченими (мали посипані жовті блиски).
Над вухами прикріплювали косиці, а спереді - вінок з квітів.

Одягнена молода ставала на коліна перед батьками для благословення.

ore et labore!

olimpiaДата: Субота, 2011-11-05, 6:20 PM | Повідомлення # 328
мешканець сайту
Нагороди: 4
Репутація: 209
Людмило, дякую за чудову розповідь обряду. А памятаю (як була ще малою), то тоді наречена з дружками ходила запрошувати гостей і вони були у вінках зі стрічками.

Додано (2011-11-05, 6:20 PM)
---------------------------------------------
І ще, коли виходила заміж моя тітка, то коли пекли весільний коровай, жінки співали ритуальні пісні і ще робили на коровай "дерево"

Якщо в одному мене стало менше , то це означає, що десь в іншому мене стало більше.

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 6:25 PM | Повідомлення # 329
Мудра людина

Щемлива мить благословення, коли не втримуєш сльози...

Потім наречена виходить надвір (збентежена, а як же ж?) і має подивитися на небо...

І дружки тут як тут!

ore et labore!

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 6:40 PM | Повідомлення # 330
Мудра людина
Забула. Дадаю, що коли наречена готова, і встає з крісла, де її заквітчували, на те місце швиденько має всістися котрась із дружок. В давнину, дружки вже підстежували одна другу, і пильнували, котра швидше всядеться biggrin . Оскільки "діти асвальту" за таким речами не пильнують, ми припосили спочатку сісти старшу дружку, а потім сіла моя Соломійка (вона молодша дружка)
Всі присутні виряджають молоду з дружками, які пішли до близьких просити на весілля

До слова, на тому куті, звідки наша молода, років двадцять не ходили у вінках просити. Господарі тішилися, старі бабці плакали, дякували і.. .давали гроші. Як діти тішилися! Які були щасливі!
Ще раз до знимки!

ore et labore!

sjana_ifДата: Субота, 2011-11-05, 6:47 PM | Повідомлення # 331
мешканець сайту
Нагороди: 3
Репутація: 127
Пасіонарія, дякую за розповідь. А чи співають у Вас, коли плетуть вінок, вбирають молоду?

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 6:55 PM | Повідомлення # 332
Мудра людина
Думаєте все? Ні!
Час їхати до нареченого. Мама молодої завбачливо приготувала калачі в дар, які несуть молода з дружками, цукорки, щоб вгощати там всіхлюдей, що будуть присутні, приготовлена сорочка для молодого, яку має вести брат молодої, також рушник і букет для старости з боку молодого.

За традицією раненько перед весіллям брати нареченої вирушали до молодого і несли сорочку, яку приготувала наречена і яку наречений мав вдягати на шлюб. (В даному випадку наречена зготувала білу сорочку для шлюбу і вишивану для переодягання після шлюбу, які дбайливо завернуті у білу хустину, з колосками жита, васильку і грошима)
Коні подані!

ore et labore!

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 7:08 PM | Повідомлення # 333
Мудра людина
Як там було в молодого? Та було файно! biggrin
У молодого дружки просили батьків молодого на цей дар (і давали калачі), молода просила благословення, всі відалися, цілувалися, вгощалися цукерками, сідали за соли і вгощалися. Потім всі разом приїхали до нареченої. Як годиться - благословення калачами, цілування, вгощення.

ore et labore!

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 7:21 PM | Повідомлення # 334
Мудра людина
Фото напам"ять.

І зовсім інтимна річ - дружки скидають вінець.Чи так має бути? Не відомо, бо раніше молода ось так йшло до шлюбу. Тепер тягнуть за собою подвійні стандарти - і традиції не хочуть упустити, і від вельона не відмовляються. Тому в даному випадку дружки вінець скидають, а коли б то було весілля, то мама молодої скидає вінець, а мама молодого вдягає хустку. Молода вінець затанцьовує. А так наступного дня затанцьовуватиме вельон.
Той шлюбний вінець з барвінку зберігається у сакральному місці. Лишається на згадку як реліквія і нікому не віддається.

ore et labore!

Повідомлення відредагував Пасіонарія - Субота, 2011-11-05, 7:23 PM

ПасіонаріяДата: Субота, 2011-11-05, 7:50 PM | Повідомлення # 335
Мудра людина
Quote (sjana_if)
А чи співають у Вас, коли плетуть вінок, вбирають молоду?

sjana_if, можна сказати що вже не співають. На жаль.Нема кому.
Тут, пані Оксана співала, але не "всю програму". Хочу відродити спів, і плетення вінка на професійній основі.
Раніше ці речі вміли всі, з молоком матері всмоктане, тільки хтось з статрших, а вірніше - кухарка, музики- тими речами керували. Помалу якось спростилося, а часами перейшло в повне невігластво, в тім як і по всій Україні.
Будемо виправляти smile

ore et labore!

Повідомлення відредагував Пасіонарія - Субота, 2011-11-05, 7:52 PM

TanaДата: Субота, 2011-11-05, 9:06 PM | Повідомлення # 336
Мудра людина
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Quote (Пасіонарія)
Хочу відродити спів, і плетення вінка на професійній основі.

Велика справа, бажаю втілити намір! Дякую за розповідь! Розкішний опис, може й собі описати наші київські звичаї...В мене не було такої краси, але ж гарно так...тредиція, родина, весільна обрязовість... дуже гарно. Молодим -- многая літа в злагоді і любові!

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012

ZetaДата: Неділя, 2011-11-06, 1:58 AM | Повідомлення # 337
Мудра людина
Репутація: 739
перечитала,Людо .Вашу розповідь весільного обряду - і неначе у казці побувала! Велику справу зробите,як заохочуватиме молодь цікавитися своїм корінням.наснаги вам у цій справі!

Чарівниця - Втілення традицій у сучасності - 2012

nosiknataДата: Неділя, 2011-11-06, 1:44 PM | Повідомлення # 338
Мудра людина
Нагороди: 7
Репутація: 632
дякую за детальний опис ваших весільних традицій - настільки вони мені сподобались, що всю ніч снились!!! surprised Супер! Молодим щастя на довгі роки!!Гірко!

Координую конкурс "Світ вишивки Георгія Гараса"

BulletДата: Неділя, 2011-11-06, 2:17 PM | Повідомлення # 339
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Quote (Пасіонарія)
Хочу відродити спів, і плетення вінка на професійній основі.

Бог у поміч!

Цікаво було переглядати і читати цю оповідь про традиційне весілля.

А ось у нашоїх Оленки Файрі (з нашогофорума) на весілля приїжджали музики з Франківщини, і власне самі, практично, і вели весілля. Мое й дійсно більше знають у вашому регіоні, а у нас більш все спростилось?

Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net

намистоДата: Неділя, 2011-11-06, 3:35 PM | Повідомлення # 340
мешканець сайту
Нагороди: 4
Репутація: 484
Пасіонарія, дякую за гарні світлини з покутського весілля. Якось навіть розчулилася, все так мило. Як добре, що не дивлячись на історичні обставини, в нашому краї все ж таки збереглося багато традицій. А молодь цікавиться і старається відродити. Значить все у нас буде добре! Гарненькі молодята, дай Боже їм щастя і кохання на многая літ! smile

Моя майстерня
Найдорожче НАМИСТО на шиї у жінки - це руки її дітей, котрі її обіймають...
Чарівниця - Майстриня вишивання - 2012

СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Обмін досвідом » Творчі майстерні » Гоп - тик на патик! (Твориво Пасіонарії)
Сторінка 17 з 56«1215161718195556»
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:

Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.