| | Вхід у форум

П`ятниця, 2024-04-26, 2:45 AM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Модератор форуму: Tana, lady-v, Dmutrik09, Oленка  
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Обмін досвідом » Творчі майстерні » Авторська та етнічна вишивка Tana (Ідеї, традиції, сучасне втілення)
Авторська та етнічна вишивка Tana
TanaДата: Середа, 2010-02-17, 9:30 AM | Повідомлення # 1
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Ласкаво прошу в мій щоденник на форумі!
Мої уподобання схиляються до етнографії, традиційного вбрання, технік вишиття, історії вишивки. Спробувала привнести елементи народної вишивки в речі повсякденного вжитку. З величезним задоволенням все ще створюю закладинки в улюблену книжку, одяг та аксесуари з народними швами і орнаментами. Люблю споглядати і працювати з музейним колекціями.

Зараз запрошую Вас пошити вишиванку собі в  довгобуді Виплекана сорочка,
пошити вишиванку близькій людині в Сорочковий легкоший
та долучитися до відтворення старовинних орнаментів в проекті  Вишивка етнографічна:«Украинский народный орнамент:вышивки, ткани, писанки» О.П. Косачева, Киев,1876

Більшість поточних робіт викладала в мережі в ЖЖ http://tana-sribna.livejournal.com/ , який переїхав на http://napolotni.blogspot.com/
Найбільш активно моє творче життя протікає в мережі фейсбук www.facebook.com/tana.sribna

Знаю, що мій досвід і напрацювання зокрема на цьому форумі стали в нагоді багатьом людям. Сподіваюсь, завдяки цій темі, коло однодумців розшириться. Приємних вражень!
Прикріплення: 6902555.jpg (72.9 Kb)


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
KalunaДата: Вівторок, 2013-07-09, 0:57 AM | Повідомлення # 1361
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1141
Нагороди: 4
Репутація: 567
Статус: Offline
Tana, красуні! Молодці що зустрілись та ще й по такій події.


Чарівниця - Скарбничка старожитностей та екскурсій - 2012
 
BulletДата: Вівторок, 2013-07-09, 1:20 AM | Повідомлення # 1362
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Цитата (Tana)
Багато вражень, емоцій та фотопривезла з "Волинського віче". Фото на затравку:Tana, Юля Гончарова, яка Goncha, Волиняночка

Нарешті побачу, як виглядає Волиняночка! smile
Таня, виплекана сорочка - супер! Особливо розкішні широкі рукави!

Чекатиму нетерпляче на фотозвіт!



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
1_Olenka-zmijuchka_1Дата: Вівторок, 2013-07-09, 2:28 PM | Повідомлення # 1363
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 42
Нагороди: 0
Репутація: 27
Статус: Offline
Tana, сорочка неймовірно розкішна! Ваша увага до дрібниць цілком виправдується, коли бачиш готовий виріб! Я Вам по-доброму завидую, бо не маю скільки витримки)
 
ВолиняночкаДата: Вівторок, 2013-07-09, 6:04 PM | Повідомлення # 1364
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 503
Нагороди: 0
Репутація: 219
Статус: Offline
Tana , щиро рада невіртуальному знайомству! smile Емоції,  справді, переповнюють, приїхала додому втомлена, але щаслива!
Дякую за диски, поки що тільки краєм ока переглянула, буду вивчати - неймовірний скарб.

Цитата (lady-v)
Приємно було побачити Волиняночку в вишиванці, я не знала як виглядає ця чудова дівчина - тепер знаю


Цитата (Bullet)
Нарешті побачу, як виглядає Волиняночка!


Дівчата, на фоні Тані і Юлі, я  у своїй стилізованій сорочечці скромненько виглядаю, але я виправлюсь і свою таки виплекаю smile


Тільки спільна праця об'єднує людей!




Повідомлення відредагував Волиняночка - Вівторок, 2013-07-09, 6:06 PM
 
BulletДата: Середа, 2013-07-10, 1:12 AM | Повідомлення # 1365
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Цитата (Tana)
Фото на затравку:Tana, Юля Гончарова, яка Goncha, Волиняночка

Волиняночко, приємно познайомитись по фотографії!
Юля, вертай в сім"ю, ми на тебе чекаємо wink

Таня, ви всі втрьох дуже схожі формою носів - конкретно п"ятачка smile А Таня і Юля ще й в цілому схожі між собою. Чи це лише мені так здається?...



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
TanaДата: Середа, 2013-07-10, 12:53 PM | Повідомлення # 1366
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Kaluna, Bullet, 1_Olenka-zmijuchka_1, Волиняночка, Bullet, дякую! Тримайте порцію  "Волинського Віче":

В мережі вже чимало фото вражень і яскравих емоцій, які ми, учасники фестивалю, привезли з м. Радивилів і с.Пляшева. Не повторюватимусь. Але розкажу докладніше про те, що чула і бачила я.

План-конспект  лекції  Алли Українець.  Заявлена в програмі тема була змінена на «Серпанкове полотно». Доповідач розказувала про свої  дві експедиції (1989-1992 і теперішнього  часу) в села Дубровицького району, де булопоширення серпанкове вбрання (це села Мілеч, Лугове, Синець, Ясинець, …, Берестя, Литвиця, …, Білетичі (прим. -- не всі занотувала) . Серпанок – прозора як капрон  лляна тканина, але міцна.Серпанком, як відомо, називається укриття на голову. Льон-довгунецьвведений за часів СРСР. В народі ж поширеним був льон-кудряш, льон-простак, льон-довгунець. Льон для серпанку називався льон-лущик. Але випрясти найтоншу нитку можна з будь-якого сорту льону, тільки потрібно докласти ще більше зусиль.

Льон-лущиквимогливий до догляду; невисокий; щойно голівка з насінням достигала, зразу висипалось насіння. Тому ходили на «сторожу»(наголос на останньому складі), дивились, чи не тріскаються голівки. Зразу ж підстеляли рядка, збирали насіння, потім рослини. В інших селах недозрілі рослини зрізали, щоб вони долежували, потім вибивали насіння.Сіяли льон,зрозуміло, вручну, виполювали кілька разів, щоб не було жодної травинки. Якщо конопель сіяли до 5 соток у вказаному регіоні, то льону завжди більше. З льону шили переважно жіночий одяг, з конопель – чоловічий.

Рвали льон вручну, оббивали стеблини, залишали, щоб вилежувався; чекали коли побуріє, тоді вже відділяється стебло. Добре, коли падав дощ, якщо ж опадів не було, то змочували у воді додатково. Так тривало близько двох тижнів. Далі підсушували в хаті, на печі, відбивали від стебла, терли на терницях, витріпували тріпачками костриці, чесали гребнем, щоб волокно було абсолютно чистим. Перевірялиякість волокна так: якщо провести ним по воді і воно не лишатиме сліду, то волокно якісне. Або ж розчісували над водою: якщо на воду не падав пил, волокноготове. Гребені для чесання виготовлялись зі щетини дикого кабана. Полотно скручували у «суверточки», або «жилки». Далі пряли. І тутвсезалежало від старанності жінки. До речі, пряли волокно на другий рік, щоб «долежалося шовку». Скручували нитку до найтоншої. Пряли, перемотували, висушували (бо постійно ж слинили), снували на стіні, основу навивали накрохмалену; «турзили» ту основу, навивали на веретено. Прибивали один раз, ткали делікатно. Отримували прозоре, але міцне полотно. Несли на ручку смужками ( розмічали червоними смужками суцільне полотно через 3-5 м). Несли на майну – підтоплену траву, де сонце відбілювало полотно. Два тижні носили вибілювати (прим. --хороші ілюстрації вибілювання є у книзі Віри Зайченко«Вишивка Чернігівщини »). Потім несли додому шити. З розрізаних смуг – наміток вже шили вбрання. На сорочкуйшло три пілки, на спідницю 5-6,  нафартух  1-2 пілки. Якщо складати розрізані за відміченими червоними смужками полотна на вбрання, то як раз виходять кольорові смужки на рукавах, на поясі, на фартушку. Це вбрання з наміток.Пошите розтягували до прозорого стану кулькою під назвою «гала», або «камінчик». Цю склоподібну кульку  катали понакрохмаленому одягу  -- «накачували камінчиком» полотно.  Як прокачаєш рівненько-тоненько, таким і буде полотно. Дивились крізь полотно на сонце і казали:»Уже свідрід!». Що означало, що кондиція досягнута.В рівненському краєзнавчому музеї  представлено ненайкраще полотно. Бо все найкраще, найцінніше або клали в труну («щоб Бог бачив, яка я була трудівниця»), або залишали у спадок дітям, або не віддавали, приказуючи «а що я понесу із собою на хрест?». Мається на увазі прикрашання на кладовищі хрестів з жіночих могил серпанковими фартушкам, чоловічих – рушниками. А через кілька років спадкоємці просто палили бабусину скриню з усім добром. Багато полотна у музеях зіпсовано, адже лежало довго, а потім ще хтось хотів вибілити і підсинив, тож прозорий верпанок набув синьо-сірого відтінку. Тому зараз серпанкове полотно – така рідкість.

Прозоре полотно в умовах відсутності білизни не приховувало тіло. Але в родині з 10-12 чоловік, які жили в одному приміщенні і поняття сорому не було.  Місячні підв’язували поділкам сорочки, а іноді «кров капала набіленькі онучі», то жінки ховалися. Адже часто не було зайвої тканини, щоб підіткнути.

Весільне вбрання було і не серпанкове. Інколи надягали чорну камізельку.

В поле йшли жати в білому накрохмаленому вбранні, але в ньому не працювали; жали урочисто перший сніп, потім переодягалися. Так само гребли сіно: перші гребки робили в святковому, потім переодягалися. Таким чином, люди поважали роботу і урочисто
йшли збирати урожай тощо.

Зафіксовано весілля, коли молода обдаровувалавесь рід молодого намітками. Тож можна уявити, скільки полотна серпанкового мало бути.

Оздоблення серпанкового одягу. Коруночки гачком – пізніше явище (прим. -- мої власні спостереження – це коклюшечне мереживо); а ось мережки, пруткування навколо червоної смужки завжди доречно виглядають і не обтяжують прозоре вбрання. Назви тканих орнаментів втрачені, залишились без описів «дороги», «оклади». Місця зносу(манжети, пояс фартуха, комір) підшивались перкалем.

На серпанковому полотні в 1 см нараховується 14-16 ниток.

На Волині вдругій половині ХХ ст. намітки вийшли з ужитку. На Житомирщині, Острожський район, смужки виткані були червоні з синім, додавалась мережка. В Гощанському районі є дві намітки з вишивкою біллю і мережками (прим. -- одна втрачена, одна на фото є здалеку з фестивального ярмарка, бо фото на лекції було на проекторі підсвіченому денним світлом, тож фото робити було неможливо).

Леся Українка в «Лісовій пісні» дуже добре описала серпанок, почитайте про його різновиди!

___________________________
Стаття з періодики за темою тут з коментарем пані Українець:
Раніше можна було побачити цілі скрині серпанкового одягу у таких селах як Миляч, Селець, Орвяниця, Берестя, Крупове, Вільне, у Дубровицькому та навіть Сарненському районах.
Прикріплення: 1881008.jpg (448.7 Kb)


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012


Повідомлення відредагував Tana - Середа, 2013-07-10, 6:56 PM
 
LDIIДата: Середа, 2013-07-10, 1:04 PM | Повідомлення # 1367
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 571
Нагороди: 0
Репутація: 183
Статус: Offline
Tana, щиро дякую за таку пізнавальну інформацію.
 
TanaДата: Середа, 2013-07-10, 1:27 PM | Повідомлення # 1368
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Ілюстрації.
На жаль, лекція була ілюстрована фото на проекторі, а яскраве сонце у вікно унеможливлювало фотографування. Сподіваюсь, після виходу в друг статті пані Українець, стануть доступними широкому загалу ці унікальні фото. Але слухачі –музейники дещо принесли зі своїх скарбів і нашвидкуруч показали. Тож показую, що встигла вхопити, без підписів і пояснень, будемо спільно вишукувати, що це і
звідки.



Ці два фото як раз з трьох пілок=1 намітки (відрізу серпанка,розміченого смужками)
Прикріплення: 9316558.jpg (469.8 Kb) · 7881308.jpg (291.1 Kb)


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012


Повідомлення відредагував Tana - Середа, 2013-07-10, 1:39 PM
 
TanaДата: Середа, 2013-07-10, 1:43 PM | Повідомлення # 1369
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Намітка на Марії Пошивайло
Прикріплення: 7166159.jpg (352.0 Kb) · 8601158.jpg (235.2 Kb)


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
TanaДата: Середа, 2013-07-10, 1:44 PM | Повідомлення # 1370
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Оздоблення краю та шви з'єднувальні шви чоловічої сорочки
Прикріплення: 8112410.jpg (299.2 Kb) · 8320067.jpg (262.8 Kb)


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
TanaДата: Середа, 2013-07-10, 1:46 PM | Повідомлення # 1371
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Ще одна намітка
Прикріплення: 1421210.jpg (365.7 Kb) · 0759153.jpg (397.6 Kb)


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012


Повідомлення відредагував Tana - Середа, 2013-07-10, 1:49 PM
 
ТМКДата: Середа, 2013-07-10, 1:50 PM | Повідомлення # 1372
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1322
Нагороди: 2
Репутація: 772
Статус: Offline
Tana, дякую! Дуже цікаво!

"Чарівниця форума-2010: майстриня перенаборів"
 
TanaДата: Середа, 2013-07-10, 1:52 PM | Повідомлення # 1373
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Фартушки

Прикріплення: 2332737.jpg (316.3 Kb) · 6610375.jpg (256.7 Kb) · 1002734.jpg (316.3 Kb) · 9051335.jpg (300.5 Kb)


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012


Повідомлення відредагував Tana - Середа, 2013-07-10, 1:56 PM
 
TanaДата: Середа, 2013-07-10, 2:00 PM | Повідомлення # 1374
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline

Найперший ближче.
На фестивалі викладене вище
на манекені виглядало так  (на задньому плані рідкісна намітка, вишита біллю)


Тепер дивимось,що відтворено майстернею в Радивилові, докладніше тут, наприклад
Прикріплення: 7344671.jpg (382.7 Kb) · 2916988.jpg (152.5 Kb) · 4549230.jpg (375.8 Kb) · 6611085.jpg (430.5 Kb) · 4499402.jpg (310.0 Kb)


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012


Повідомлення відредагував Tana - Середа, 2013-07-10, 2:05 PM
 
TanaДата: Середа, 2013-07-10, 4:07 PM | Повідомлення # 1375
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Наступним звітуватимусь про поліські головні убори, фото для затравки))
Прикріплення: 1280371.jpg (81.2 Kb)


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
lady-vДата: Середа, 2013-07-10, 4:18 PM | Повідомлення # 1376
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 3558
Нагороди: 7
Репутація: 642
Статус: Offline
Tana,  дякую, все таке гарнезне!

Моя майстерня

Жінки діляться на п'ять вікових груп:
1) дівчинка
2) дівчина
3) молода жінка
4) молода жінка
5) молода жінка

"Чарівниця форума-2010: допомога новачкам"
Чарівниця - Майстриня вишивання і добра душа форуму - 2012
 
ZetaДата: Середа, 2013-07-10, 9:19 PM | Повідомлення # 1377
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1872
Нагороди: 0
Репутація: 739
Статус: Offline
Таню - за таку лекцію у радянські часи грамоти давали - а ми можемо тільки ЩИРО ПОДЯКУВАТИ!!!!!!!!!! дуже цікава інформація,зібрана і розсказана з такою любов"ю - що читав би і читав би!
а фото неймовірні! я собі уявляю тонесенький льон наших часів- але тих часів - то тільки побачити! справжнє розкошество!






Чарівниця - Втілення традицій у сучасності - 2012
 
Andrew_YerДата: Середа, 2013-07-10, 9:27 PM | Повідомлення # 1378
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 700
Нагороди: 1
Репутація: 726
Статус: Offline
Таню, дякую, що ділитесь інформацією та враженнями. Дуже цікаво і дуже корисно. Чекаємо на прдовження.

Чарівник - Майстер вишивання - 2012
 
TanaДата: Четвер, 2013-07-11, 5:19 PM | Повідомлення # 1379
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
lady-v, Zeta, Andrew_Yer, прошу, користуйтесь!
Поїхали. В найактивнішій спільності фестиваля --мордокнижці -- виклала альбом.
Наповнюю теми хустки, намітки на нашому форумі.


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012


Повідомлення відредагував Tana - Четвер, 2013-07-18, 10:10 AM
 
ПасіонаріяДата: Четвер, 2013-07-11, 7:05 PM | Повідомлення # 1380
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1292
Нагороди: 0
Репутація: 392
Статус: Offline
О-го! скільки всього відбулося! оце спекотно!  surprised
Начиталася-надивилася! дуже дякую! - аж знову відчула приплив творчої сили! smile


ore et labore!
 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Обмін досвідом » Творчі майстерні » Авторська та етнічна вишивка Tana (Ідеї, традиції, сучасне втілення)
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.