| | Вхід у форум

Субота, 2024-04-20, 2:43 AM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 2 з 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Модератор форуму: монах, Пасіонарія, Tana, ganzya  
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Вишивання як українська традиція » Семантика вишивки
Семантика вишивки
BulletДата: Понеділок, 2010-01-25, 1:17 PM | Повідомлення # 21
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (bulbashka_aero)
Часто виникає бажання посперечатися))

Такі бажання краще виясняти в приваті, бо на форумі буду приймати радикальні міри wink
Хоча я розумію, у самої такі ж бажання )))



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
монахДата: Четвер, 2010-06-24, 11:33 AM | Повідомлення # 22
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 23
Нагороди: 0
Репутація: 2
Статус: Offline
Bullet ти книжку отримала? Поділишся з рештою людей?

Суть мого допису полягає в тому, що вдалося отримати книгу "Білоруський орнамент". В цій книзі дуже гарно розглядається семантика вишивки. Скажу так - поки-що нічого більш толкового знайти не вдавалося. І якщо Bullet люб"язно викладе десь цю інформацію, то ознайомитися з нею зможуть усі зацікавлені. Сподіваюся, ви не отримаєте дискомфорт від читання білоруською.


Спочатку було слово
 
РосаваДата: Четвер, 2011-03-24, 6:32 PM | Повідомлення # 23
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 103
Нагороди: 1
Репутація: 112
Статус: Offline
Quote (Nito4ka)
Дівчата, от ще один приклад творчого підходу до застосування рушникових взорів у сучасних вишиванках biggrin

Не впевнена що взори рушників варто вишивати на сорочках. Адже ще наші бабусі чітко розрізняли орнаменти для рушників (на різні випадки життя), сорочок чоловічих, дитячих, жіночих (а взори сорочок, в свою чергу, були різними для різних вікових категорій та суспільного положення)...

"...В часи, коли наші предки жили в цілковитій гармонії з Природою, тобто Богом, нання людей передбачали чітке розуміння Світоладу, котрий не тільки фізичний, населений видимими створіннями, але й не видимий – населений різними силами природи, духами, або елементалами чотирьох формотворчих стихій – вогню, повітря, землі і води. По суті, всі геометричні та багато рослинних і рослинно-геометричних орнаментів містять у собі елементи, знаки цих стихій. Ці символи спрацьовують на вишитих речах, як певні коди, ключі, які є сигналом для включення в роботу відповідних енергій, що співвідносяться з цими стихіями. Людина не виняток з усього живого, і також складається з першоелементів вищеназваних стихій. Таким чином, наші предки, наносячи певну вишивку на одяг, чи ритуальні тканини – обруси, рушники, намагались привабити для гармонійного існування той комплекс енергій, який обслуговується певною категорією службових духів, і є провідником цих енергій. Якщо більш простіше виразитись, то люди намагались привабити до себе світлих, добрих духів і відвернути злі, або темні сили з руйнівною енергетикою. При цьому, звичайно, існувало багато орнаментів, які враховували стать та вік людини, певні ритуали пов’язані з народженням, одруженням, смертю та багатьма іншими поворотними моментами в житті конкретної людини. Відомі жіночі сорочки, які носились лише під час вагітності. В наш час на Закарпатті, в долині річки Боржава була записана інформація про те, що жінки дітородного періоду носили сорочки з хрещатим ромбом до сорокалітнього віку. Коли дітей вже після цього не збирались народжувати, то випорювали з рукава цей значний елемент і замість нього вишивали невеликий цільний ромб. Як рушники в житлі, так вишиті сорочки в аурі, тобто енергетичному полі людини структурували простір, щоб забезпечити гармонійне існування..."
Цитата зі статті "Семантика українського народного шитва" (http://barvinok.ucoz.net/publ/z_babusinoji_skrini/semantika_ukrajinskogo_narodnogo_shitva/11-1-0-173)


Моя майстерня

 
skryniaДата: Четвер, 2011-03-24, 6:49 PM | Повідомлення # 24
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 52
Нагороди: 0
Репутація: 10
Статус: Offline
Quote (Росава)
Не впевнена що взори рушників варто вишивати на сорочках. Адже ще наші бабусі чітко розрізняли орнаменти для рушників (на різні випадки життя), сорочок чоловічих, дитячих, жіночих (а взори сорочок, в свою чергу, були різними для різних вікових категорій та суспільного положення)...

а мені здається, шо банан - це іноді просто банан
і дійсно є вишиванки як сакральні речі, як обереги, але часто це - прикраса. плюс творчість - зараз трохи по іншому все переосмислюється. плюс - все змішується, і вже неможна сказати з упевненістю, шо ось цей взір - суто сорочковий, а цей - рушниковий.

але в чомусь Ви праві, якийсь сенс в цьому дійсно є...

 
РосаваДата: Четвер, 2011-03-24, 8:07 PM | Повідомлення # 25
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 103
Нагороди: 1
Репутація: 112
Статус: Offline
Quote (skrynia)
дійсно є вишиванки як сакральні речі, як обереги, але часто це - прикраса. плюс творчість - зараз трохи по іншому все переосмислюється. плюс - все змішується, і вже неможна сказати з упевненістю,

Наше незнання законів біоенергетики, законів природи не відміняє дії цих законів!

Вишивка енергетично діє на людський організм, структурує енергоінформаційний простір. Певні символи, орнаменти діють у певних напрямках. Неважко здогадатися, як може вплинути не людину невірно підібрана вишивка...

Наші предки набирались мудрості не одне сторіччя, берегли та передавали свої знання із покоління в покоління. І то були практичні знання, знання, перевірені часом.

Нині й маємо купи проблем тому, що геть усе перевернуто з ніг на голову - надбання наших пращурів не знаємо й не шукаємо знати (((((


Моя майстерня

 
УкраїнкаДата: Четвер, 2011-03-24, 9:02 PM | Повідомлення # 26
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 842
Нагороди: 2
Репутація: 287
Статус: Offline
Росава, я вишила чоловіку 8 сорочок,придумуючи схеми сама...то що мені тепер займатися тлумаченнями знаків,які я вишила несвідомо...а якщо знайду там щось негативне,то викинути сорочку... sad


"Чарівниця форума-2010: скарбник схем"


Повідомлення відредагував Українка - Четвер, 2011-03-24, 9:20 PM
 
skryniaДата: Четвер, 2011-03-24, 9:12 PM | Повідомлення # 27
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 52
Нагороди: 0
Репутація: 10
Статус: Offline
Quote (Росава)
Нині й маємо купи проблем тому, що геть усе перевернуто з ніг на голову

я думаю, шо ми зараз маємо купу проблем трохи з інших причин, не у вишивці справа

я згодна з Вами, що є якийсь зміст в цьому, але, як на мене - не треба перебільшувати значення тільки символів

 
РосаваДата: Четвер, 2011-03-24, 10:57 PM | Повідомлення # 28
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 103
Нагороди: 1
Репутація: 112
Статус: Offline
Quote (Українка)
Росава, я вишила чоловіку 8 сорочок,придумуючи схеми сама...то що мені тепер займатися тлумаченнями знаків,які я вишила несвідомо...а якщо знайду там щось негативне,то викинути сорочку... sad

Ну навіщо ж так категорично? Негативне Ви навряд чи щось знайдете, як би Ви не шукали. Може й знайдете якийсь жіночий символ wink Та й то, ще ж треба враховувати кольори та сусідство з іншою символікою.
Головне, як Ваш чоловік почувається в тих сорочках: якщо гаразд, значить Ви підсвідомо все зробили правильно. wink smile smile

І ще одне - ми маємо генетичну пам'ять. Не пояснити детально яким чином то відбувається, але така цікава штука існує))))

Аби мене тут не закидали квашеними помідорами, спробую розтлумачити свою думку.
Вишивка - це як текст замовляння. Це набір символів, так як у тексті набір слів. Кожен символ/слово має своє значення. Що вишиєте, яку інформацію закладете, так воно і діятиме. Є певні символи, котрі можна використовувати лише для жінки (як, наприклад, для майбутньої мами), але не можна для чоловіка (як і певні слова для їх означення). Ви ж не вишиватимете Берегиню чоловікові - як і не бажатимете йому добрих пологів та багато молока для немовляти ))))))))))) Ви не вишиватимете дубових листочків дівчинці, бо то суто чоловічий символ, або ж жінки у віці......

Але таких категоричних символів та правил не так вже й багато. Просто бажано хоча б по мінімуму вчитися читати ті символи, а решту Вам підскаже Ваша підсвідомість... щоб не вийшло як у мого знайомого, котрому на вишиванці (на його прохання) мама вишила калину wacko ))))) І щоб не виходила дика суміш на вишиванці для маленької дитини з елементів весільного рушника, рушника для поховання та чоловічої сорочки wacko

Додано (2011-03-24, 10:57 PM)
---------------------------------------------

Quote (skrynia)
я думаю, шо ми зараз маємо купу проблем трохи з інших причин, не у вишивці справа

Все в комплексі, всі причини міцно пов'язані між собою. Більшість проблем від невігластва. А невігластво породжує ще й недовіру... ланцюжок дооовгий. sad


Моя майстерня

 
BulletДата: Неділя, 2011-03-27, 11:19 PM | Повідомлення # 29
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Хочеться сісти і плакати:

Разгадка тайного смысла узоров на вышиванках украинских политиков.

як говорить нам Гугл, Євгенія Дзядик музейний працівник львівський.... напевно такий розумний, що гугл не розповіда нам про те, працівник якого саме закладу є ця пані, а може вона вигаданий персонаж? Бо самим іменем рябить інтернет! Але ж маячню вона пише... це гайки. Хочеться сісти і плакати.



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
BreenДата: Субота, 2011-04-09, 10:12 AM | Повідомлення # 30
перехожий
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 18
Нагороди: 0
Репутація: 6
Статус: Offline
Питання до шановних форумчанок:
Згадалося, що колись на рушнику (якому, звідки, коли вишитому -- хтозна sad ) бачила двох звірів. Але не оленів, павичів, білок чи півників -- а щось більше схоже на стилізованих собак чи вовків. Чотирилапе. Не підкажете, що це могло бути -- фантазія рукодільниці чи ще й такі тварини використовувались як мотив вишивки?


Маю домоткане полотно ;)
 
TanaДата: Субота, 2011-04-09, 11:09 AM | Повідомлення # 31
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Використовувались, зверніть увагу на подільські рушники.

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ViaДата: Субота, 2011-04-09, 11:10 AM | Повідомлення # 32
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 255
Нагороди: 0
Репутація: 18
Статус: Offline
Ось тут подивіться - називається рушник "Вовкулаки", схоже?
http://photo.i.ua/user/2113211/118885/3290421/


 
BreenДата: Неділя, 2011-04-10, 4:37 AM | Повідомлення # 33
перехожий
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 18
Нагороди: 0
Репутація: 6
Статус: Offline
Ага, дуже!
Дякую


Маю домоткане полотно ;)
 
AllchonokДата: Четвер, 2011-06-16, 10:14 PM | Повідомлення # 34
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 70
Нагороди: 0
Репутація: 58
Статус: Offline
Питання:
Збираюся вишити собі гаманець лічильною гладдю, підкажіть який взір чи елементи будуть доречні, а які ні в якому разі не можна. Бажано з фото, бо не дуже сильна в семантиці.
 
OленкаДата: Четвер, 2011-06-16, 11:11 PM | Повідомлення # 35
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 3026
Нагороди: 0
Репутація: 540
Статус: Offline
Quote (Росава)
І щоб не виходила дика суміш на вишиванці для маленької дитини з елементів весільного рушника, рушника для поховання та чоловічої сорочки
Скільки всього таких спецефічних символів?



"Якось буде... - ніяк не буде!.."
Галина Чайка (Лановенко)
 
КсеніяДата: Четвер, 2011-06-16, 11:17 PM | Повідомлення # 36
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 355
Нагороди: 0
Репутація: 32
Статус: Offline
Allchonok, може, не в тему, але мені розповіли, що ні в якому разі не можна мати гаманецб червоного кольору. Але в мене якраз яскраво-червоний biggrin От і думай тепер

Полтава, Огнівка
 
AllchonokДата: П`ятниця, 2011-06-17, 1:14 PM | Повідомлення # 37
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 70
Нагороди: 0
Репутація: 58
Статус: Offline
А я навпаки знаю що гроші треба тримати в червоному гаманці, або конверті і бажано створеному власноруч. Пошила собі конверт, там тримаю і вроді все гаразд.

Додано (2011-06-17, 1:14 PM)
---------------------------------------------
Прочитала, що неможна тримати гроші в синьомуі блакитному, щоб не утікали як вода.

 
TanaДата: П`ятниця, 2011-06-17, 2:18 PM | Повідомлення # 38
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Дівчата, розмови далекі від української традиції видалю нещадно. Останнє китайське попередження!

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ЯснаДата: Середа, 2012-02-29, 12:25 PM | Повідомлення # 39
друг
Група: Користувачі
Повідомлень: 68
Нагороди: 1
Репутація: 17
Статус: Offline
Відомий психотерапевт Гроф у своїх роботах описує, що людина, незалежно від віку та національності під час особливого психологічного стану починає малювати фігури. Ці фігури є схожими на зображення, що дійшли до нас з первісних культур.
Людська підсвідомість творить певні символи, які допомагають людині справлятися зі щоденними стресами. У давнину люди, які тонко відчували світ і себе створили візерунки, які можуть впливати на підсвідомість.
Є випадки, коли безплідні жінки вагітніли, вишивши певний символ із зображенням Рожаниці. Є символи на здоров’я та достаток, є такі що гармонізують родинне життя.
Нас довгі роки переконували, що вишивка несла суто декоративну функцію. І до сьогодні цей погляд є популярним серед вишивальниць. Візерунки створюються без врахування їхнього символічного значення. Тому можна зустріти
Quote
(Росава) дика суміш на вишиванці для маленької дитини з елементів весільного рушника, рушника для поховання та чоловічої сорочки

Багато залежить від особистості самої майстрині: якщо це гармонічна людина, то вона підбере дуже гарне поєднання символів. Якщо у людини є певні проблеми, то вони обов’язково відтворяться у візерунку.
Quote (Oленка)
Скільки всього таких спецефічних символів?

Я розділяю чоловічі, жіночі і поєднання чоловічого з жіночим. Ще символи статевої зрілості: запліднення, вагітності та народження.
Дітям та літнім людям символи статевої зрілості та активності не використовують.
 
КатюняДата: Середа, 2012-02-29, 7:24 PM | Повідомлення # 40
мешканець сайту
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 518
Нагороди: 1
Репутація: 103
Статус: Offline
Ясна, в котре дякую за роз'яснення!!

Я листоноша ЩАСТЯ!
 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Вишивання як українська традиція » Семантика вишивки
  • Сторінка 2 з 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.