| | Вхід у форум

Четвер, 2024-04-18, 9:56 AM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • »
Модератор форуму: Пасіонарія, Tana, ganzya  
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Український народний стрій » Прикраси (відповідно у народному стилі)
Прикраси
TanaДата: Середа, 2008-07-30, 7:16 PM | Повідомлення # 1
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Надихнули прикраси на Перший Леді, тому пропоную виділити гілку власне для гердан, коралів, баламутів тощо.
Читаємо у Вікепедії:
Кора́лі - намисто із привозних коралових намистинок у вигляді циліндриків, або барилець, нанизаних на нитку. Кількість ниток у к. може бути від 1 до більш ніж 25. Кожна нитка зветься разок. Червоні коралі є традиційним елементом національного одягу українців.

В історичні часи вони набули найширшого розповсюдження в українських землях, хоча і залишалися молодоступними для біднішого населення, тому кількість ниток намиста і розмір намистин часто були показником достатку сім'ї. Найбільш престижним вважалося мати 24-25 ниток, з великими намистинами. Дорогі червоні коралі оброблялися у вигляді овалів, чи барилець. Більш дешеві коралі були невеликі, нарізані у формі маленьких циліндриків (колюче намисто). Часто, особливо у Карпатах, серед намистин коралів нанизували срібні, або й золоті монети з напаяним вушком для силяння (австрійські дукати або російські рублі). Від назви монет такі коралі називалися дукач. На Буковині така срібна монета звалася салба. За традицією, хрещений батько дарував дукач своїй хрещениці, коли їй виповнювався 1 рік, і та мала зберігати подарунок, надіваючи його переважно у свята. В східних українських землях на дукачі також нанизували великого металевого банта, прикрашеного емаллю або каменями. На Лівобережжі між коралями нанизували срібні намистини (рифи, пугвиці). Разом із ланцюжком та хрестиком рифи композиційно врівноважували великі металеві дукачі. У західних областях України срібні монети часом замінювали однією чи декількома металевими або фініфтевими іконками чи хрестиками. Багато народів світу вважають, що намисто має магічні властивості (зокрема воно оберігає від застуди, а розрив нитки провіщує господині нещастя). Ближче до 40 років жінки часто відмовлялись від носіння намиста. Жінки похилого віку якщо й носили намисто, то у незначній кількості й темного кольору.

Сьогодні, традиційні для України прикраси з червоних коралів можна побачити на багатьох жінках та чи не в кожній вітрині ювелірного чи сувенірного магазину. Їх роблять зі скелетів коралових поліпів. У народі, к. із справжніх коралів називали "добре намисто", "мудре намисто", "щирі коралі". Колонії поліпів дуже повільно ростуть на глибині в теплих водах Середземного моря та тропічної Атлантики. Кольору скелету (від блідорожевого через криваво-червоний до темновишневого) надає чистий оксид заліза тривалентного, який синтезують самі поліпи. Чорні ювелірні корали це не близькі родичі червоних, а просто схожий спосіб формувати скелет. У світі живе десь із 200 видів коралових поліпів зі скелетами, які придатні для виробнитства намиста, що ми звемо коралі. У зв'язку із хижацьким винищенням коралових поліпів і їх відмиранням внаслідок забруднення навколишнього середовища, та глобального потепління, продаж виробів із справжніх червоних коралів заборонений у деяких країнах, зокрема в Канаді. На сьогодні замість справжніх намистин із червоних коралових поліпів часто використовують намистини із фарбованих білих коралів, або синтетичних матеріалів (пластик, кераміка). http://uk.wikipedia.org/wiki/Коралі

ЖЖ майстрині, чиї роботи припали до душі http://pani-lesya.livejournal.com/, нажаль, авторка довго не дописує.
Далі


З фестивалю Підкамінь. Прикраси Надії Межевої


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
TanaДата: Середа, 2008-07-30, 7:39 PM | Повідомлення # 2
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline

Оригінальне намисто на шиї у прес-секретаря Президента України Ірини Геращенко від Вікторії Гресь знайдено тут


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ПасіонаріяДата: Середа, 2008-07-30, 8:52 PM | Повідомлення # 3
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1292
Нагороди: 0
Репутація: 392
Статус: Offline
Ну яка молодець, Тана!!! Чудова ідея! І як це раніше....!
А можна, поміж офіційних - звичайних українок? Мені було б до вподоби переплітати і фото на особі, і фото на виставковому стенді, і описи, і пояснення що до чого і з чим? Як тобі?


ore et labore!
 
ПасіонаріяДата: Середа, 2008-07-30, 9:36 PM | Повідомлення # 4
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1292
Нагороди: 0
Репутація: 392
Статус: Offline
І по гарячих слідах. В Києві на святкуванні 1020 Хрещення спіймала панянку, яка власноруч виготовила силянку за старими зразками. Ось


ore et labore!
 
TanaДата: Четвер, 2008-07-31, 4:22 PM | Повідомлення # 5
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Пасіонарія, звісно, збираймо всю інформацію, з різних джерел. З миру по нитці. biggrin

Це фото з альбому "Традиційне вбрання Київщини", нажаль, неповний він мені дістався. Формат А4 , тому треба гарний фотоопарат, бо не відсканую.
Але прикраси подобаються. Маю сама подарунок такий з минулого, а як почистити, перенизати коралі -- не наважуюсь ніяк.
Прикріплення: 5975035.jpg (89.9 Kb)


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ПасіонаріяДата: Четвер, 2008-07-31, 8:12 PM | Повідомлення # 6
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1292
Нагороди: 0
Репутація: 392
Статус: Offline
Пропоную намисто на шиї заслуженої артистки України Оксани Савчук (Дует "Писанка")



ore et labore!
 
ПасіонаріяДата: П`ятниця, 2008-08-01, 3:24 PM | Повідомлення # 7
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1292
Нагороди: 0
Репутація: 392
Статус: Offline
Зверніть увагу на прикраси дівчат-школярок Городенківщини. Фото початку ХХ ст.



ore et labore!
 
ПасіонаріяДата: П`ятниця, 2008-08-01, 3:30 PM | Повідомлення # 8
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1292
Нагороди: 0
Репутація: 392
Статус: Offline
А на цім фото - дівчина з Городенки. Має на шиї типове щире намисто, що його носили в нашому місті майше всі дівчата і молодиці в той період. 1910 рік зазначено на фото



ore et labore!
 
ПасіонаріяДата: П`ятниця, 2008-08-01, 3:43 PM | Повідомлення # 9
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1292
Нагороди: 0
Репутація: 392
Статус: Offline
Де були не достатньо заможні, використовували прикраси з бісеру. Силянки були просто гіганських розмірів, бо по радіусу із всього намиста були завершальними. Існують села де і по нині так вядгаються.
На фото наречена (молодюсенька) із села Ясенів - Пільний Городенківського району десь 60 роки ХХ ст.



ore et labore!
 
kalynaДата: П`ятниця, 2008-08-01, 4:00 PM | Повідомлення # 10
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 90
Нагороди: 0
Репутація: 7
Статус: Offline
Пасіонарія, яка в тебе велика колекція старих фотографій. Добре, коли такі речі зберігаються.

 
ПасіонаріяДата: Неділя, 2008-08-03, 6:30 PM | Повідомлення # 11
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1292
Нагороди: 0
Репутація: 392
Статус: Offline
kalyna, дякую, на мій погляд - це невеличка колекція. Ці речі цікавили мене змалку, і наша минувшина, і стрій зокрема. Таких, як я було дуже мало, принаймі, що відомо мені, тому признатися у таких уподобаннях серед однолітків було соромно. Це тепер цілий ажіотаж, та збирати вже нема чого! Залишається тільки відроджувати собою, а Ви там собою, а наші 485 учасників - собою, і буде, надіюсь, результат.

ore et labore!
 
TanaДата: П`ятниця, 2008-08-08, 9:38 AM | Повідомлення # 12
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Трішки сканів з книги Оксани Косміної “Українське народне вбрання”, „Балтія-друк”, 2006; архів виклала тут, повідомлення № 92.








Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ПасіонаріяДата: П`ятниця, 2008-10-17, 7:05 PM | Повідомлення # 13
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1292
Нагороди: 0
Репутація: 392
Статус: Offline
Alivis-chan, на тім фото нареченій 15 років. У нас на Городенківщині дівчат видавали (на поч. ХХ ст) з 14 років заміж. Це було зв"язано із землею і селянським стилем життя. (найкращі чорноземи у приватній власності). Нареченій давали декілька моргів поля в придане, треба було поле обробляти, народжувати багато дітей і т.д. В тому селі, Ясенові - Пільному, донедавна була така мода - швидко дівку заміж видавати. За радянщини ця традиція підтримувалася - до 10 класу мало хто довчився. У 18 - хто не заміжня - то стара діва. Тепер, правда, вже цього дуренства немає. Недавно мій брат (йому 25) оженився на дівчині з Ясенова (їй 23), то у неї була проблема з дружками(в нас вони мають бути не заміжні), бо у всіх одноліток по двоє дітей, а старі бабці всі збігалися дивитися на весілля: як це вона умудрилася "у такі роки" гарного парубка віднайти, та ще й з міста і т. д. і т.п.

ore et labore!
 
TanaДата: П`ятниця, 2008-12-05, 9:01 PM | Повідомлення # 14
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Завітайте ще сюди

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
vitaДата: Четвер, 2009-02-05, 4:42 PM | Повідомлення # 15
перехожий
Група: Заблоковані
Повідомлень: 1
Нагороди: 0
Репутація: 3
Статус: Offline
Доброго дня. Я новенька на Вашому сайті. Я не вишивальниця але шанувальниця вишиваного строю і народних прикрас. Мій фах, власне дизайн жіночих прикрас в етнічному стилі з традиційних матеріалів. Перечитуючи Ваш форум щодо державних осіб у народному однострої наткнулася на фото п.Катерини Ющенко у своєму виробі - коралях з венеційського скла (нагадаю - фото з дня святкування 750-річчя Львова). Це фото я маю, мені було дуже приємно почути позитивні відгуки від майстринь вишивки, і знавців української культури та побуту про свою "анонімну" smile працю. Займаюся я складанням намиста вже шостий рік. Живу у Львові. У Львові експоную свої роботи у арт-галереї Хаос, що на Руській 12, та працюю з замовниками, серед яких перша леді України. Хотілося б "живого" спілкування по темі. Додам що знаю по прикрасам багато, але відкрита для нових знань, і охоче поділюся своїми. Буду вдячна за продовження розмови... мій особистий сайт - www.vita-soyka.com.ua

Віта Сойка дизайнер жіночих прикрас.
 
TanaДата: Четвер, 2009-05-14, 8:46 AM | Повідомлення # 16
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
vita, вітаю на форумі, долучайтесь до спільноти. Творіть надалі так само прекрасно.

Баламути від "Шляхетного одягу" на студентці курсу з українського народного шитва в музеї Гончара Ользі


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012


Повідомлення відредагував Tana - Четвер, 2009-05-14, 8:47 AM
 
TanaДата: Вівторок, 2009-05-19, 12:46 PM | Повідомлення # 17
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Поповнення. Фото прикрас з Переяславського музею костюму

Можна розгледіти принципи кріплення -- застібки, всім нам стане в нагоді biggrin


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
TanaДата: Вівторок, 2009-05-19, 12:49 PM | Повідомлення # 18
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
TanaДата: Вівторок, 2009-05-19, 12:51 PM | Повідомлення # 19
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
TanaДата: Вівторок, 2009-05-19, 12:53 PM | Повідомлення # 20
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Український народний стрій » Прикраси (відповідно у народному стилі)
  • Сторінка 1 з 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • »
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.