| | Вхід у форум

П`ятниця, 2024-03-29, 3:12 PM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 2 з 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Модератор форуму: Пасіонарія, Tana, ganzya  
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Український народний стрій » Український віночок (додамо до нашого вбрання)
Український віночок
BulletДата: Неділя, 2011-04-03, 1:07 AM | Повідомлення # 21
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Mod, о яке гарне весільне вбрання!!


Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
ModДата: Неділя, 2011-04-03, 10:55 AM | Повідомлення # 22
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 298
Нагороди: 1
Репутація: 126
Статус: Offline
це фото - на обкладинці книги "Україна й українці: Галичина, Буковина"
книгарня "Є"


 
Shvaro4kaДата: Четвер, 2011-04-28, 11:43 AM | Повідомлення # 23
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 60
Нагороди: 0
Репутація: 34
Статус: Offline
А я робила собі стилізований віночок під вишиванку. Від традиційного лишилися хіба що стрічечки.


Повідомлення відредагував Shvaro4ka - Четвер, 2011-04-28, 11:44 AM
 
ModДата: Середа, 2012-01-04, 11:50 PM | Повідомлення # 24
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 298
Нагороди: 1
Репутація: 126
Статус: Offline
Іван Нечуй-Левицький "Кайдашева сім"я", так прибиралась Мотря
"В неділю вранці перед службою Мотря Довбишівна прибиралась до церкви. Вона принесла з хижки зав'язані в хустці квіти та стрічки і розсипала їх по столі, застеленому білою скатертю; принесла й поставила на лаві червоні сап'янці. Довбишівна сіла на круглому дзиґликові коло стола, а подруга-сусіда наділа Мотрі на голову кибалку, вирізану з товстого паперу, схожу на вінок; на кибалку, над самим лобом, поклала вузеньку стрічку з золотої парчі, а потім клала стрічки одну вище од другої так, що над лобом було видко пружок од кожної стрічки. Всю кибалку кругом і всі коси вона обтикала квітками з червоних, зелених, синіх і жовтих вузеньких стьожок. За вуха вона позатикала пучки дрібненького барвінку, качурині кучері та павині пера і потім розстелила по спині двадцять довгих кінців стрічок до самого пояса.
- Нащо це ти, Мотре, так прибираєшся? - спитала в неї мати. - Тепер же не велике свято. Нащо ти надіваєш всі квітки та стрічки?
- Та коли залежались у скрині. Хочу трохи провітрить, - сказала Мотря, але в неї була зовсім інша думка. Карпо обіцяв для неї найнять музики. Вона сподівалась побачиться з ним у церкві.
Мотря вбралася в зелену спідницю, в червону запаску , підперезалась довгим червоним поясом і попускала кінці трохи не до самого долу, одяглась в зелений з червоними квітками горсет, взулась в червоні чоботи, наділа добре намисто, взяла в руки білу хусточку та й пішла до церкви. Вся її голова аж ніби горіла квітками проти сонця. Павине пір'я блищало й миготіло, а золотий пружок парчі на чорних косах сяв і надавав краси тонким чорним бровам та блискучим очам. "


 
KalunaДата: Неділя, 2012-01-22, 5:52 PM | Повідомлення # 25
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1141
Нагороди: 4
Репутація: 567
Статус: Offline
Натрапила на цікаву підбірку інформації в ЖЖ:
Стародавні українські Дівочі зачіски
і ТАМ ЖЕ Історія українського вінка - History of ukrainian wreath
і Значення квітів та стрічок в українському вінку ТАКОЖ



Чарівниця - Скарбничка старожитностей та екскурсій - 2012
 
рукодельницаДата: Субота, 2012-03-03, 11:00 PM | Повідомлення # 26
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 11
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Девочки,я новичок на вашем сайте и темя для меня очень интересная, как раз пыталась на просторах интернета найти значение венка и цветов и лент, большое спасибо за информацию, очень полезная.
 
рукодельницаДата: Субота, 2012-03-03, 11:03 PM | Повідомлення # 27
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 11
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
спасибо за тему, полезно прочесть
 
рукодельницаДата: Субота, 2012-03-03, 11:09 PM | Повідомлення # 28
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 11
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Вот это да, никогда даже и не слышала про венки с перьев, а теперь еще и увидела, красота
 
ModДата: Вівторок, 2012-11-06, 3:17 AM | Повідомлення # 29
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 298
Нагороди: 1
Репутація: 126
Статус: Offline
тема не гаряча, але хочеться написати аж лапи горять, до того інформативне наповнення як-не-як. Тексту мало , більше фоток понатяганих із нету. Якось я виклала фото в інеті де були буковинські дівчата в дивному головному уборі. Мене спитали, що то за кущі такі на голові, так от оті кущі - це "кода", або "кодина" (якщо поменша), головний святковий убір прикрашений бісером, квітами, намистинами, всяким цямочками , а зверху - пучок ковили. Як на мене, - гарно,.....луччє, ніж деякі сучасні фати.





П.С. на другому фото на дівчатах - салби




Повідомлення відредагував Mod - Вівторок, 2012-11-06, 3:27 AM
 
Анна-АннушкаДата: Вівторок, 2012-11-06, 2:04 PM | Повідомлення # 30
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 23
Нагороди: 0
Репутація: 5
Статус: Offline
Mod, це ж щось нереальне!!!!!!!!!!! ДЯКУЮ!!!!!!!!!!!! Я під таким враженням зараз.... exclaim exclaim exclaim

Посміхніться!!! Все буде добре!!!
 
ModДата: Середа, 2012-11-07, 1:11 AM | Повідомлення # 31
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 298
Нагороди: 1
Репутація: 126
Статус: Offline
Анна-Аннушка, biggrin

 
shtynkaДата: Середа, 2012-11-07, 5:11 PM | Повідомлення # 32
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 2304
Нагороди: 0
Репутація: 317
Статус: Offline
є така ідея, влаштувати фотопроект для діточок "Ми - Українці". Збираю потроху атрибути, треба дитячий головний убір для дівчинки.
Може у кого є ідеї щодо форми та змісту такого віночка. Чи дівчата маленькі взагалі не носили нічого такого?


Моя майстерня
 
MalenaДата: Субота, 2012-11-10, 9:28 PM | Повідомлення # 33
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 57
Нагороди: 0
Репутація: 19
Статус: Offline
shtynka, можу помилятися, але маленькі дівчатка до того, як пристануть до дівочої громади, себто стануть дівками на виданні, носили хіба власноруч сплетені віночки з живих квітів, або ж хусточки, зав'язані під підборіддям, як захист від сонця. Адже виготовлення воскового вінка - справа досить складна і затратна, та й стрічки були недешеві.
 
ЯгаДата: Субота, 2013-01-26, 3:18 PM | Повідомлення # 34
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
З фейсбуку:
Бабця Наталка 50 років вбирає наречених
84-річна Наталка Незнайома із села Горошова Борщівського району чи не єдина знає усі тутешні весільні звичаї. Без бабці Наталки не обходиться майже жодне весілля в селі, адже ніхто краще за неї не вміє сплести вінок з барвінку – чи не основний атрибут весілля.

– У нас в Горошовій весілля святкують не менше чотирьох днів, починаючи з четверга, – розповідає бабуся. – Цей день називають «вінки». У вівторок наречена з дружками йде до лісу по барвінок. Його треба нарвати багато – зо два мішки, щоб вистачило. Якщо весілля взимку, то доводиться добувати барвінок з-під снігу. Потім, щоб зілля не зів’яло і мало гарний вигляд, його замочують у холодній воді і тримають так до четверга. У четвер вранці я приходжу до нареченої на вінкоплетення. До її оселі також сходяться вінчальна матка з батьком, дружки та найближчі родичі. Ми вибираємо гілочки, на яких є по чотири листки, – щоб молодята жили в парі, і формуємо по три гілочки – це хрещатка. А потім я починаю плести вінок, коли він готовий, розшиваю його, обрізаю кінці і зверху акуратно нашиваю листочки. Це чи не найвідповідальніша і найбільш копітка робота. Коли вінок готовий, прикрашаю його зірочками з фольги, аспарагусом, китицями з ниток, намистинками. Кольори і квіти наречена, зазвичай, вибирає сама. Добре, що тепер у магазинах вибір великий, а колись такого не було. Щоб сплести вінок, я витрачаю цілий день. Коли він готовий, ставимо його на тарілку з житом у холодний підвал, щоб не зів’яв.

Вишиванка за п’ять тисяч гривень

У п’ятницю наречена запрошує найближчих родичів «на вінок». Утім, найцікавіше розпочинається наступного дня, у суботу. Того дня наречена одягається у народний стрій – вишиванку з бісеру, камізельку і спідницю з чорної парчі, також розшиту бісером та паєтками. Поверх спідниці пов’язують три хустки — жовту, червону й зелену. На шию нареченій нанизують намисто, його повинно бути дуже багато, десь до двох кілограмів. До речі, у Горошовій є свій квітковий орнамент вишивання бісером, за яким горошівську вишивку усі впізнають. Важить така «вишиванка» не менше трьох кілограмів, однак така краса того варта! Колись кожна дівчина з Горошови вміла вишивати бісером, адже повинна була вишити собі і нареченому вишиванки на весілля. Тепер у селі є жінки, які вишивають на замовлення, ціна такої краси стартує від п’яти тисяч гривень.

– Удосвіта, о п’ятій ранку, я приходжу до молодої, щоб заплести їй у коси вінок, – розповідає Наталя Незнайома. – Спершу заплітаю два колоски, потім на голову намотую чорну стрічку, заплетену в косу і розшиту бісером. Далі зверху кладу вінок, ззаду прикрашаю його кольоровими стрічками. Потім до вінка пришиваю “вуха” з барвінку, а потім все прикрашаю рожевою трояндою. Насправді це не зовсім просто, для того, щоб вплести вінок нареченій, треба попрацювати не менше двох годин. Трапляється, що маю дві наречені в один день, то тоді для мене трохи складніше, однак за 50 років практики вже звикла.

Перша наречена – рідна сестра

Наталя Незнайома й досі пам’ятає «свою» першу наречену. Це була її наймолодша сестра.

– Наша сусідка, котра вміла шити вінки, – захворіла, тож, щоб нікого більше не шукати, вирішила спробувати шити вінок сама, адже добре знала, як це робиться, – каже бабуся Наталка. – Ой, як я колись вміла гарно шити одяг, усіх сусідів обшивала. Тепер уже добре не бачу. Може, через такий дар до шиття весільні вінки мені гарно вдаються. Щоправда, першого разу дуже хвилювалася, тим паче, що це було весілля сестри, і хотілося, щоб вона була не гірша за інших наречених. Як я люблю милуватися нареченими, коли вони уже одягнені у вінки! Хочу зазначити, що на кожній він має особливий вигляд. Минулої осені віддавала онучку Наталку заміж, їй теж шила вінок.

За словами Наталі Незнайомої, раніше у Горошовій багато жінок вміли шити весільні вінки. За традицією, весільний вінок повинна була шити весільна матка, яка потім у церкві тримає корону, розстеляє весільний рушничок молодятам, а згодом стає хрещеною матір’ю їхньому первістку. За весільну матку брали жінку, щасливу у заміжжі.
Після того, як наречену одягли, вона йде до церкви просити благословення у священика, після цього приходить додому, батьки благословляють її хлібом і сіллю і вона разом з дружками йде в село просити гостей на весілля. Тим часом молоді хлопці, які теж будуть на весіллі, часто це можуть бути рідні брати або найближчі родичі, несуть нареченому вишиту бісером сорочку, а також калач і зверху чорну хустку з яскравими квітами. Потім цю хустку, за традицією, закладають молодому за пояс. Після того, як він одягнеться, просить благословення у батьків і йде з дружбами просити своїх гостей на весілля.

– Весілля у нас справляють велике – на 400-500 гостей, – розповідає Наталка Незнайома. – Раніше це робили вдома у наметі, тепер усе частіше замовляють ресторан – це трохи дешевше, та й гостей тоді вже менше кличуть. Сам день весілля у нас не дуже вирізняється. За традицією після вінчання у церкві наречені ідуть до нареченої. Там їх зустрічають батьки. Брат молодої бере її за руку і вона разом батьками, дружками і весільними батьками заходять до хати, де тричі обходять стіл. Потім батько тричі садить наречену за стіл, тримаючи білою хустинкою її за плечі, і лише на третій раз вона таки сідає. Це у нас називається «корогода». Після цього починається звична зустріч гостей. Якщо весілля святкують удома, то у нас прийнято, що наречений і наречена окремо справляли весілля. Лише під ранок наречений забирає її до себе, де вже «перегулюють вельон». Наречену свекруха замотує у ту чорну хустку, що була за поясом у нареченого. Після того, як «перегуляли вельон», музиканти грають швидкий танець для молодят, у нас він називається «волочити коноплі». Це означає, що весілля завершене.

…Попри поважний вік, бабця Наталка ще має дуже гарний вигляд. Може, тому, що займається улюбленою справою і на весіллях мимоволі почувається молодшою, це додає їй енергії та снаги, адже вона так любить робити наречених ще вродливішими…

Оксана Смільська
НОВА Тернопільська газета




Ще з Західного Поділля (де-чим схожі, але трохи інші)

Малювали Петро Стахевич та Вацлав Боратинський відповідно.
Прикріплення: 2155044.jpg (193.4 Kb)


мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів
 
MalenaДата: П`ятниця, 2013-02-08, 11:01 PM | Повідомлення # 35
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 57
Нагороди: 0
Репутація: 19
Статус: Offline


З якогось заходу в музеї Гончара.
Хто допоможе розібратися з регіоном? Полтавщина чи до Київщини ближче?
 
ЯгаДата: Субота, 2013-02-09, 4:25 PM | Повідомлення # 36
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Зазвичай в музеї Гончара намагаються збирати правдиві строї. Тож, як сорочка з Полтавщини, то слід очікувати, що й вінок полтавський. Такий же вінок був на строї молодої на одній з виставок (теж Полтавщина):


Єдине, що мене насторожує, на марках, що були присвячені головним уборам, схожий вінок (1-й) був підписаний Київщина, тоді як Полтавщиною інший (2-й):

Це може бути Південна Лівобережна Київщина (Переяславщина), колишня Полтавська губернія, що є етнографічним регіоном Полтавщина.

Гортаю Українське народне мистецтво. Вбрання. Там фото вбирання схожого вінка із с. Жовнино Чорнобаївського району Черкащини, з яким та сама історія, що й з Переяславщиною. Роблю висновок, що вінок із Західної Полтавщини. На істину не претендую smile

Ось ще різниця на малюнках Зінаїди Васіної:
Миргородський район Полтавщини (північ) з квітами
Кобеляцький район Полтавщини (південь) з помпонами

І до купи хай тут буде вінок роботи Надії Хіміченко:

Регіон не підписаний, зате є назва Гарусовий .


мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів

Повідомлення відредагував Яга - Неділя, 2013-02-10, 3:51 AM
 
BulletДата: Субота, 2013-02-09, 4:35 PM | Повідомлення # 37
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (Malena)
З якогось заходу в музеї Гончара. Хто допоможе розібратися з регіоном? Полтавщина чи до Київщини ближче?

мене як художника дратують оті фіолетові пір"їни. По-перше, вони кольорово вибиваються поруч з теплим зеленим в кУлькаї вінка, а по-друге, нажто схожі на китайські боа...



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
MalenaДата: Субота, 2013-02-09, 10:48 PM | Повідомлення # 38
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 57
Нагороди: 0
Репутація: 19
Статус: Offline
Quote (Bullet)
мене як художника дратують оті фіолетові пір"їни. По-перше, вони кольорово вибиваються поруч з теплим зеленим в кУлькаї вінка, а по-друге, нажто схожі на китайські боа...


Я вже помітила, що багато чого з автентичного костюму (я все ж сподіваюся, що ті пір'їни - не плід уяви наших сучасників :)) сьогодні нам здається недоладним чи й вульгарним. Це добре простежується, скажімо, на прикладі костюмів сучасних фольклористичних колективів.
Яга, дуже дякую за фото!
До речі, користуючись нагодою, запитаю у шановних форумчанок чи хто не має зображень "лівобережних" вінків (Полтавщина, Слобожанщина) з пір'ям павича? А то тут потрапило до нас таке пір'я і замислилися, щоби припасувати його до вінка.
 
ЯгаДата: Середа, 2013-12-11, 8:08 PM | Повідомлення # 39
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Цитата Malena ()
З якогось заходу в музеї Гончара.
Хто допоможе розібратися з регіоном? Полтавщина чи до Київщини ближче?

Про такі вінки з'явився допис в ЖЖ учасниці фольклорного гурту Рожаниця Дарини Московчук:
Полтавський чубатий весільний вінок


мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів
 
FelizДата: Неділя, 2017-02-12, 6:02 PM | Повідомлення # 40
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 5
Нагороди: 1
Репутація: 0
Статус: Offline
Живе в Торонто одна дівчина, яка виготовляє українські віночки. Найкращі які я коли-небудь бачила. Кошти з продажу тих віночків вона відправляє в Україну пораненим воякам. В мене є два її віночка. Перший я купила на розкладці, а другий вже був зроблений спеціально за моїм бажанням. Я тепер потроху будую собі стрий що буде пасувати з моїм віночком.

Її сторінка: https://www.facebook.com/1000WreathsForUkraine/
https://www.facebook.com/1000WreathsForUkraine/photos/
 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Український народний стрій » Український віночок (додамо до нашого вбрання)
  • Сторінка 2 з 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.