| | Вхід у форум

Вівторок, 2024-04-23, 1:31 PM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 2
  • 1
  • 2
  • »
Модератор форуму: ganzya, Tana  
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Рушники » Божник
Божник
lovly_ulkaДата: Вівторок, 2007-08-14, 7:47 PM | Повідомлення # 1
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 35
Нагороди: 0
Репутація: 17
Статус: Offline
Збираюся вишивати на весілля два рушники-божники для ікон. Все що знайшла, в журналі Настуня:

Quote
Рушники, которыми украшались иконы, были разными для невесты и жениха, т.е. вышивали мужской и женский рушники. Общим элементом на орнаментах этих рушников были цветы лилии, которая символизирует собой продолжение рода, а на женских рушниках - еще и невинность, и виноградная листва с виноградными гроздьями, которые символизируют благосостояние в доме. На женском рушнике вышивали калину - символ женского начала. На рушнике жениха вышивалась дубовые листья и желуди, которые означали стабильность и мужскую руку в доме, силу и здоровье.

Єдині доступні орнаменти я знайшла тут: http://nastunya.com.ua/ua/shop/prod/1983/
http://nastunya.com.ua/ua/shop/prod/1982/

Можливо, хтось знає, що має бути зображено на таких рушниках чи будь яку їхню специфіку. Можливо, є навіть схеми чи детальні фотографії, буду дуже вдячна.

 
lovly_ulkaДата: П`ятниця, 2007-08-17, 11:50 AM | Повідомлення # 2
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 35
Нагороди: 0
Репутація: 17
Статус: Offline
"Иногда образа в божнице украшались божником (или иконником) - длинным и узким полотенцем домотканого холста, украшенным вдоль одной стороны и на концах вышивкой. Божник вывешивался так, чтобы прикрыть иконы сверху и с боков, но не закрывать лики."

Добавлено (2007-08-17, 11:47 Am)
---------------------------------------------
На божнику обов’язково вишивалися дві початкові букви І.Х. – Ісус Христос – чи Б.М – Богородиця Марія

Добавлено (2007-08-17, 11:48 Am)
---------------------------------------------
Побутував і по цей день залишився на Чернігівському Поліссі особливий, архаїчний, тип рушника. Власне і не рушник у звичайному розумінні його, а тільки довге і вузьке полотнище у півширини звичайного рушника. Мабуть, саме такими були оті первісні рушники-обереги у житлах автохтонного населення язичницької доби. Це так званий «божник», «набожник» або, як його тут ще називають, «завіска». Його вішали тільки на ікони. І був він завжди дуже гарно оздоблений давньою народною вишивкою або архаїчним тканим орнаментом на обох кінцях і вздовж одного краю полотнища, що звисало з ікон на стіну хати.

Добавлено (2007-08-17, 11:50 Am)
---------------------------------------------

http://www.ukrfolk.kiev.ua/polissya/POL_UKR/POL_FOTO/POL_FOTO (11).html - тут є приклади божників (посилання без пробілу)

Повідомлення відредагував lovly_ulka - П`ятниця, 2007-08-17, 12:59 PM
 
BulletДата: П`ятниця, 2007-08-17, 8:54 PM | Повідомлення # 3
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
lovly_ulka, я вірно зрозуміла, що божник мав лише один край вишитим?


Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
lovly_ulkaДата: Понеділок, 2007-08-20, 1:22 PM | Повідомлення # 4
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 35
Нагороди: 0
Репутація: 17
Статус: Offline
Bullet, виходить, що так (див. малюнки з посилання з першого повідомлення). Фактично вишивка іде по зовнішній стороні рушника, що висить на іконі, і по низу обох сторін. внутрішня сторона (та, що ближче до ікони, не вишивался).

П.С. Якщо нічого не плутаю, такі рушники ще слугували на Різдвяні свята - їх перекидали одним кінцем через відкрите вікно і вважалося, що таким рушником, як дорогою, приходять душі померлих родичів на вечерю.

Було б добре все таки розжитися орнаментами таких рушників. smile Або хоча б фотками, з яких можна перенабрати такий узор.

 
BulletДата: Вівторок, 2007-08-21, 1:00 AM | Повідомлення # 5
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
lovly_ulka, я вам вдячна, але ДУЖЕ (!!!!!!!!!!!!!!!!) вас прошу, - не додавайте виправлень у свої коментарі (пости) пізіншою датою!!! Кпеець, ви не уявляєте, як це дратує, коли ти точно знаєш, що раніше ніфіга гне читав про щось, а потім там, де не було, раптом якийсь лінк, виявляється, лежить?:( Невже так важко написати новий комен6таря? Я бачу, що деякі цією опцією зловживають.

Якщо так піде і далі, я покажу себе зі сторони злобного адміна і просто вимкну можливість учасникам виправляти свої коментарі : (((



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net


Повідомлення відредагував Bullet - Вівторок, 2007-08-21, 1:00 AM
 
TanaДата: Вівторок, 2007-08-21, 9:43 AM | Повідомлення # 6
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Моя прабабуся вишивала рушники на церкву. Написами слугували слова с Псалтирі, наприклад:"Во Кресте моя любовь, под Крестом моя могила", зрозуміло, церковною мовою і слов`янською ж орфографією.

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
BulletДата: Четвер, 2007-08-23, 9:07 PM | Повідомлення # 7
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (Tana)
Написами слугували слова с Псалтирі, наприклад:"Во Кресте моя любовь, под Крестом моя могила",

моторошно... : ))



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
TanaДата: Неділя, 2007-08-26, 12:19 PM | Повідомлення # 8
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Чому? Це з життя, а сам напис яскравий, в оточенні квіток та райських пташок. Отак.

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
NachtigallДата: Середа, 2007-08-29, 11:33 PM | Повідомлення # 9
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 27
Нагороди: 0
Репутація: 16
Статус: Offline

колись вишила такий рушник на ікону (тоді ще доробляла). Тоді ще правил вишивання божника я не знала.

 
TanaДата: Вівторок, 2008-05-20, 11:51 AM | Повідомлення # 10
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Схема відома, але в цій темі ще не представлена. Скан зі свіжого номеру журналу "Жінка", травень 2008 року



Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
TanaДата: Понеділок, 2008-07-07, 1:36 PM | Повідомлення # 11
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Фото з хати моєї бабусі. Київщина


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ЕкатеринаДата: П`ятниця, 2009-01-23, 1:15 PM | Повідомлення # 12
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 7
Нагороди: 0
Репутація: 1
Статус: Offline
Очень красивый рушник! А посредине это и есть так называемая "прямокутна серветка" (а то я не понимала, куда ее кладут)?
 
LunaДата: Субота, 2009-05-30, 2:38 PM | Повідомлення # 13
перехожий
Група: Заблоковані
Повідомлень: 7
Нагороди: 0
Репутація: 6
Статус: Offline
дівчата, хочу вашої поради...
закінчила роботу над божником, тепер знов питання щодо обробки краю:
ось як він виглядає
Доступно тільки для користувачів
по-перше, що робити з білою стороною - там наразі кромка, але я б хотіла її прибрати...
по-друге, решта сторін - хочеться мені мережку
Доступно тільки для користувачів
але з чоловіком виникла суперечка, що край і так добре означений вже вишитим візерунком і додавати ще одну смужку (а тим більше не одну) буде не доречно...
тому він пропонує просто обшити ось так
Доступно тільки для користувачів

які ваші думки з цього приводу?
і може у когось є приклади божників, де лише один край залишений білим, що розгледіти оздобу можна було.

п.с.: підкажіть ще яким же чином можна вставити фото, якщо коди img заборонені?

Повідомлення відредагував Luna - Субота, 2009-05-30, 2:42 PM
 
ganzyaДата: Субота, 2009-05-30, 3:48 PM | Повідомлення # 14
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 818
Нагороди: 3
Репутація: 290
Статус: Offline
Выложите фотографию через радикал. Если можно сфотографируйте прямо, а то по вашему фото очень трудно представить, как расположен орнамент. По-моему вы вышили слишком близко к кромке, и теперь подогнуть или убрать ее будет проблематично. Мой совет попробуйте обработать край мережкой кисточка одновременно с подгибом края рушника. Красный цвет по краю, по моему мнению, будет излишен он забьет вышитую полоску .

"Даром получили, даром давайте" ("Еванг. от Матф.", гл. Х, ст.8.)
 
LunaДата: Субота, 2009-05-30, 4:49 PM | Повідомлення # 15
перехожий
Група: Заблоковані
Повідомлень: 7
Нагороди: 0
Репутація: 6
Статус: Offline
Quote (ganzya)
Красный цвет по краю, по моему мнению, будет излишен

то есть мережку вышивать белыми нитками?

ээээх, промахнулась я с этой канвой капитально sad

все равно через какой файлообменник выкладывать фото - везде используется код img, при использовании которого на этом сайте выдает ошибку - Знайдены забороненi ББкоди ([URL] або [IMG])....

 
ganzyaДата: Субота, 2009-05-30, 6:21 PM | Повідомлення # 16
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 818
Нагороди: 3
Репутація: 290
Статус: Offline
Божник очень красивый, давно засматриваюсь на этот орнамент. Еще немного усилий чтоб предать ему законченный вид, и это будет отличная работа. Мережку белыми нитками и я бы подобрала неширокое кружево к орнаменту ( но это мое мнение)

"Даром получили, даром давайте" ("Еванг. от Матф.", гл. Х, ст.8.)
 
БусинкаДата: Субота, 2009-06-13, 6:54 PM | Повідомлення # 17
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 31
Нагороди: 0
Репутація: 4
Статус: Offline
Luna, очень красивый орнамент на рушнике! Можно ли увеличить или схему, будьласочка...

Додано (2009-06-13, 6:54 Pm)
---------------------------------------------
Bullet, мне очень неловко, но у меня как и у Luna, выдается аналогичное сообщение про коды. При просмотре все отлично, но на форуме не размещается... Я, конечно, прошу прощения, но так не хочется отказываться от прекрасной компании. Помогите! Я не дура - просто это первый мой форум ВООБЩЕ.
З повагою до кожної голочки. Бусинка.


Ще не вмерла Україна, доки живуть і діють Українки!!!
 
ganzyaДата: Неділя, 2009-06-14, 9:40 AM | Повідомлення # 18
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 818
Нагороди: 3
Репутація: 290
Статус: Offline
перенабрала рушник вышитый Luna , Выложила здесь- http://vyshyvanka.ucoz.ru/forum/18-89-4719-16-1244957815 в графике и PatternMaker

"Даром получили, даром давайте" ("Еванг. от Матф.", гл. Х, ст.8.)
 
LunaДата: Понеділок, 2009-08-10, 3:13 PM | Повідомлення # 19
перехожий
Група: Заблоковані
Повідомлень: 7
Нагороди: 0
Репутація: 6
Статус: Offline
Мій рушник остаточно завершений smile



Повідомлення відредагував Luna - Понеділок, 2009-08-10, 3:14 PM
 
IriffkaДата: Неділя, 2009-08-23, 12:03 PM | Повідомлення # 20
перехожий
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Девочки,подскажите,пожалуйста. Вышила для дочки две иконы- "Неувядаемый цвет" и "Образ Господа". А теперь вычитала в инете,что "Неувядаемый цвет"-это для девочек до свадьбы,а для благословления и венчания нужна "Феодорская икона Божией матери"-такой я ни в одном магазине и интернет-магазине не нашла,но вроде бы можно еще "Владимирскую" или "Казанскую". Я в растерянности. Дочке еще и замуж рано,но я потихоньку готовлюсь. Подскажите. Кто знает. Как правильно?
 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Рушники » Божник
  • Сторінка 1 з 2
  • 1
  • 2
  • »
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.