| | Вхід у форум

Четвер, 2024-03-28, 11:37 AM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Модератор форуму: ganzya, Tana  
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Рушники » Символы на рушниках
Символы на рушниках
Сестра_ЮліяДата: П`ятниця, 2010-02-26, 1:24 AM | Повідомлення # 81
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1598
Нагороди: 16
Репутація: 564
Статус: Offline
Стаття, а точніше - методичний посібник, з символіки українського рушника. Зокрема є інформація про традиційні донецькі рушники http://octk.ucoz.ua/files/ghvgyvfcxsd.doc
 
ЦветанаДата: Вівторок, 2010-04-06, 5:27 PM | Повідомлення # 82
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 359
Нагороди: 4
Репутація: 142
Статус: Offline
Quote (ganzya)
Ми тут символи вивчаємо та шукаємо, а нам поступово наші рушники які як книжку прочитати можна, замінюють на такі "щоб красиво було". Я хочу знати ваше відношення до цього явища. Чи можна будь який гарний орнамент вишити , і назвати це рукоділля рушником.
може я різкувато висловлююсь, але наболіло. Куди не кинь погляд, схеми з лебедями та кільцями та і орнаменти мене порою дуже бентежать.

Згідна.
Щоб вишити обрядовий рушник треба все ж напружити свій "моСК", а не бросаться на красивое и яркое (возникает аналогия с известной птицей или кочующим племенем).
А еще меня как-то напрягают все эти надписи на ритуальных рушниках. Разве они должны там быть? Или их там располагают для особо одаренных из толпы приглашенных гостей, не владеющих мало-мальски хоть какими-то основами знаний символов или не понимающих, куда они попали, - на свадьбу или крещение?
Но!
С другой стороны, если уж ооочень запал в душу какой-то узор, схемка, дизайн непонятно-откуда-родом, пожалуйста! Можно его отшить, добавить кучи текста (хоть стихи, хоть песни))) и будет это просто ДЕКОРАТИВНЫМ рушником или столовой дорожкой, и не более того. Место ему, канеш, дома, на кухне (он там верою и правдою будет служить по назначению и радовать глаз хозяйки))), но не в обрядах.
Не стоит нам пренебрегать изучением огромных коллекций схем и самих вышивок, оставшихся нам от предков. И хотя бы стараться вышивать обрядовые вещи со смыслом, а не наскоком.
Сорри за категоричность, никого обидеть не хотела, - высказалась только с добрыми намерениями .


Покоївки ображаються, а маленькі феї, які себе поважають, можуть творити дива тільки в доброзичливих лісах і замках.
Шукайте їх там.


Повідомлення відредагував Цветана - Вівторок, 2010-04-06, 5:28 PM
 
VesnaДата: Четвер, 2010-04-15, 5:57 PM | Повідомлення # 83
перехожий
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 11
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Питайте конкретніше. Бо полтавські рушники -- це дерево роду і птахи, на Вінничині буде зовсім інакше. На Чернігівщині, частині Київщини теж...

Tano Доброго дня.
А які символи у Львівській обл., хочу вишити весільний рушник під ноги ??

 
TanaДата: Четвер, 2010-04-15, 6:21 PM | Повідомлення # 84
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
В західних областях велсільний рушник був просто біленим полотном, невишитим. Останні 80 років популярними стали вишиті рушники, з одного боку, хрестик, з іншого, низинка. Можливо, подивіться Львівські видання узорів (в нас є в архіві) хрестикових, якщо ця техніка Вам до снаги, то вишивате із задоволенням! Можливо, просто щось припаде до душі інше.

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
VesnaДата: Четвер, 2010-04-15, 6:37 PM | Повідомлення # 85
перехожий
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 11
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
А як подивитись Ааш архів??
 
TanaДата: Четвер, 2010-04-15, 7:04 PM | Повідомлення # 86
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Розділ "Книги і журнали", а також загляньте у Бібліотеку

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ЯснаДата: П`ятниця, 2010-04-16, 10:59 AM | Повідомлення # 87
друг
Група: Користувачі
Повідомлень: 68
Нагороди: 1
Репутація: 17
Статус: Offline
Tana,
Quote
В західних областях велсільний рушник був просто біленим полотном, невишитим.

А можна про це детальніше? Я зустрічала в етнографів, що під ноги в 19 ст у Карпатах використовували біле полотно. Як на мене - це логічно, не топтатися по вишивці. Тим більше, що весілля гралися восени і молодята були взуті у чоботи.
Зустрічала версію, що стелити під ноги саме вишитий рушник запровадила радянська влада.
Але цього дуже мало, щоб робити висновок, що в давнину не стелили вишитий рушник під ноги.
 
VognejarДата: Неділя, 2010-09-12, 0:10 AM | Повідомлення # 88
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 4
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Усім добрий день!

Знайшов цікавий мені орнамент (рушнику):
http://i073.radikal.ru/1009/da/2b72523ca01e.jpg

У когось є його схема?

Та й цікаво було б побачити його аналогії=)))

 
lady-vДата: Неділя, 2010-09-12, 7:38 PM | Повідомлення # 89
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 3558
Нагороди: 7
Репутація: 642
Статус: Offline
Vognejar, пошукайте на форумі, в розділах схеми, або рушники, думаю щось знайдете з вже викладеного smile

Моя майстерня

Жінки діляться на п'ять вікових груп:
1) дівчинка
2) дівчина
3) молода жінка
4) молода жінка
5) молода жінка

"Чарівниця форума-2010: допомога новачкам"
Чарівниця - Майстриня вишивання і добра душа форуму - 2012
 
nosiknataДата: Вівторок, 2010-09-14, 10:32 AM | Повідомлення # 90
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1654
Нагороди: 7
Репутація: 632
Статус: Offline
Vognejar, загляніть в тему "Рожаниця".http://www.vyshyvanka.ucoz.ru/forum/20-106-1


Координую конкурс "Світ вишивки Георгія Гараса"
 
VognejarДата: Вівторок, 2010-09-14, 2:30 PM | Повідомлення # 91
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 4
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
nosiknata, lady-v,

Дякую, продовжив тему у відповідній гілці....

 
Сестра_ЮліяДата: Неділя, 2011-01-23, 1:09 PM | Повідомлення # 92
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 1598
Нагороди: 16
Репутація: 564
Статус: Offline
Цікава стаття про історію і символіку рушників Дніпропетровщини. Дослідники кажуть: багато в чому наддніпрянський рушник схожий на полтавський, а втім, має й свої оригінальні риси.
"Історія катеринославського рушника, як і історія Катеринослава, сягає найдавніших часів. Батьком цінної колекції старовинних рушників у Дніпропетровському історичному музеї ім. Д.І.Яворницького був сам Д.І.Яворницький. Ще на початку ХХ ст. під час підготовки до ХІІІ археологічного з’їзду, який мав відбутися в Катеринославі, за ініціативи Д.Яворницького була організована етнографічна експедиція для дослідження і збирання пам’яток у Катеринославській гу-
бернії. Розглядаючи орнаменти рушників, їхню схему, наявність “дерева життя”, прадавніх геометричних символів – розумієш, що це є язичницьким, сакральним змістом образів, віддзеркаленням світоглядних уявлень, розробленою системою". Далі тут.


Повідомлення відредагував Сестра_Юлія - Неділя, 2011-01-23, 1:10 PM
 
ЯгаДата: Понеділок, 2012-11-19, 3:44 PM | Повідомлення # 93
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 464
Нагороди: 0
Репутація: 477
Статус: Offline
Музей Івана Гончара виклав у себе на сайті аудіозапис недавньої лекції Юрія Мельничука "Дерево Життя - центральний символ в українських рушниках" http://honchar.org.ua/p....zhyttya За це їм величезне дякую smile

мене можна знайти у фейсбук; також я викладаю фото на google+ Бажаю всім успіхів
 
marinakДата: Четвер, 2013-01-24, 5:02 PM | Повідомлення # 94
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 8
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Добрый день,
какие символы нужно вышивать на рушныке под каравай?
 
batarДата: Четвер, 2014-09-04, 1:47 AM | Повідомлення # 95
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 4
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Прочла всю тему, инфу предоставленную участниками форума и захотелось рассказать и свой опыт...8-10 лет назад я была на семинаре по вышивке, и речь зашла о рушниках и их символике, к которой я отнеслась скептически и решив проверить ведущую семинара. На 2 день, принесла ей рушник вышитый  бабушкой по случаю 3 дня рождения мамы. Каково же было мое удивление, когда лектор, не просто перечислила достоверные факты из жизни мамы\и семейной, и об отце рассказала/ но и показывала какой символ о чем говорит. http://www.liveinternet.ru/users/5652027/ он на  5 фото сверху. Рушник не свадебный,обе его стороны одинаковые. Она рассматривала левую часть одной стороны рушника, как женскую, правую мужскую. Визуально- горизонтально букет мамин и отца она  поделила на 3 части,низ-навь,середина-явь, верх-правь. На материнском букете,в нави оказалось 3 колоска,зерна не ставшие всходами, 3 не рожденных деток, о которых я узнала от мамы только после семинара,В яви проявилось 2 детей\я и брат\- 2 пуплянка-бутона. Мама самодостаточный человек, о чем свидетельствует широкое основание ее букета с сильным духом-о чем говорит высота нахождения сиреневого цветка и его положение вверх, и высоким уровнем духовного развития=букет мамы-выше отцовского. Пол детей она определила по букету отца-в яви красный и синий раскрытые цветы-мальчик и девочка., а вот в яви 2 увядших сиреневых цветка символизируют, травмирующие событие в жизни отца. /1.уход деда из семьи,2. когда дед вернулся, то выгнал отца из дому/ которые остановили его духовное развитие-положение цветов вниз и подорвало его уверенность и веру в себя,об этом говорит узкое основание букета и то. что он ниже материнского. это то немногое, что я запомнила. Еще один рушник она описывала не менее интересно... и все  верно.
 
KS11Дата: Четвер, 2014-09-04, 11:51 AM | Повідомлення # 96
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 166
Нагороди: 0
Репутація: 18
Статус: Offline
batar,  Чи памятаєте Ви  імя лектора на тому семінарі?

Поділіться, будь ласка

Моя мама не знається на рушникових символах , а я б хотіла навчитися...
Але в кого?


Мій щоденник http://siveryanka.blogspot.com/
 
batarДата: П`ятниця, 2014-09-05, 10:13 PM | Повідомлення # 97
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 4
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Помню конечно. Божена  Филатова, она из староверов. У нее в КОНТАКТЕ, мастерская по вышивке
 
KS11Дата: Понеділок, 2014-09-08, 1:37 PM | Повідомлення # 98
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 166
Нагороди: 0
Репутація: 18
Статус: Offline
batar,  Дякую

Мій щоденник http://siveryanka.blogspot.com/
 
jennДата: Вівторок, 2016-01-19, 11:29 PM | Повідомлення # 99
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 48
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Люди, хто може сказати, що тут зображено? Схоже на якийсь квітучий кущ, чи щось подібне .


Повідомлення відредагував jenn - Четвер, 2016-01-21, 2:44 AM
 
Olga_DДата: Середа, 2017-12-27, 0:05 AM | Повідомлення # 100
відвідувач
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 46
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Скажіть, будь ласка, в інеті багато посілать на вішивку весільного рушника з зображенням дерева роду з гілками униз, уверх, де вішивають, тіток-дядьків, тощо.
Але звідки воно взяте? Чи існувала така традиція вишивати таке дерево?

Додано (2017-12-27, 0:05 AM)
---------------------------------------------
Може хто зна, що символізують квіти дзвіночка?

Прикріплення: 8151246.jpg (22.3 Kb)
 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Рушники » Символы на рушниках
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.