| | Вхід у форум

П`ятниця, 2024-03-29, 6:48 PM

Правила дописування у форумі. Будь ласка, читайте їх :)

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Модератор форуму: ganzya, Tana  
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Рушники » Символы на рушниках
Символы на рушниках
IrynaДата: Неділя, 2007-05-20, 10:56 AM | Повідомлення # 21
перехожий
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 8
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
poltergeyst smile
Вы ярко выделяетесь на этом форуме... своей агрессивностью
начинать "здоровую критику" словами "ЭТО БРЕД!!!!" более чем нестандартный ход - напоминает общение на форуме футболистов (со стороны болельщиков проигравшей команды)
сама я только любопытсвующий в вопросах, которые обсуждаются на этом форуме - с удовольствием поглощаю все, что тут пишется - мнения бывают разные, выбираешь то, что ближе, если хотите, то ближе к той самой Вере, о которой Вы писали...
хотелось бы, чтобы Вы перестали огрызаться - на Вас никто не нападает, и просто немного пообщались - можно? smile
 
BulletДата: Неділя, 2007-05-20, 11:17 AM | Повідомлення # 22
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (poltergeyst)
Bullet: хочу сказать, поскольку не могу удержаться. Слова мои касаются правдивости тех или иных символов на рушниках и вышиванках. Не нужно читать советские как вы их называете книги, нужно читать эти же самые рушники - на них всё написано. И доверять этому безоговорочно, поскольку всё это действительно передавалось из поколения в поколение и ни как не по науськиванию тех же "советов" и т.д. Почемуто вы верите в магазине надписи на колбасе, что она с мясом, а здесь возникли сомнения...

Шановний, спокійніше smile
Якби ви більше читали моїх дописів, то зрозуміли би, що я особа позарелігійна. І дуже критично ставлюсь до відвертих християнських символів на вишиванках, що потенційно носитиму чи користуватиму. І менше за все мені б хотілось вишивати по якихось незрозумілих мені схемах, так само незрозуміло ким складених : )).
Щодо доовіри: я не звикла довіряти одному джерелу. Більше пізнаєш інформації - точнішим буде результат. Не звикла брати все з першого разу на віру.

Про яйце я взагалі не зрозуміла smile Поясніть )

Quote (ganzya)
а ваш тон просто оскорбителен angry

Та ні, наче не дуже він і оскорбітєлєн.. Ви ще мало образх на форумах читали smile Але не турбуйтесь: у разі чсого ми вас не віддамо на растєрзаньє врагу smile

Quote (ganzya)
та же корона может расшифровываться как символ Ярила, но более замаскированый

Нікому такого не кажіть. Бо в даному питанні правда за poltergeyst, бо це дійсно є загальним символом масонства )) нікуди від цього не дітись smile

Звісно, при переході на нове віросповідання, доводилось змішувати, маскувати, міняти символи... Але ж не настільки ... нмсд...

ясна річ, я не претендую на останню інстанцію smile Просто - моя думка.



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
BulletДата: Понеділок, 2007-05-21, 10:43 AM | Повідомлення # 23
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (ganzya)
хотя побольше бы к нам специалистов заглядывало, глядишь и мы меньше чепухи писали.

нуу.. для мене беззаперечним спеціалістом є Ю.Мельничук... хто його сюди затягне поговорити?: ))

Quote (ganzya)
вот и прерывается передача знаний.

на мою скромну думку, зараз всі знання у нас трошки, як ви кажете, *наносні*. Тому що беззаперечно сказати, що було так і так, а не отак і не отак, ніхто (!) не може... Давно було це, та і 70 років радянського режиму винесли залишки пам2яті народної в різних ремеслах, символах... розумієте про що я..

Щодо корони.. ее.. давайте розв"яжемо цей вузол, не рубаючи його smile Навколо нас купа символів із перехресним значенням smile Нічого анафемі здавати не треба, просто виберіть собі значення таке, щоб вам по душі... і все :)



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
poltergeystДата: Вівторок, 2007-06-12, 3:41 AM | Повідомлення # 24
друг
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 65
Нагороди: 0
Репутація: 1
Статус: Offline
Э, как я Вас расшевелил...шутка!!!
Молодцы! Живы ещё корни наши, не слепо веруем, а сомневаемся! Я рад.
Я согласен с Вашим мнением, что всё в мире перекрещивалось, смешивалось и т.д.
Согласен так же, что нельзя верить (а почему опять именно - ВЕРИТЬ!), исправлюсь: нельзя читать и соглашаться или несоглашаться только с одним источником. Но существует ряд событий, понятий, символов, которые ни с кем и нигде не соединяются.
А нам навязывают мысль о соединении ..

Вот Вы говорите:
"..ну почему массонства , короны были на головах вождей задолго до них.."
задолго до кого? хочу я спросить. Масонство, это не кучка сумасбродных фанатиков, которые сидят по подвалам и выполнят свои тайные ритуалы...это всё ерунда для обывателя! Эта могущественная власть возникла задолго до появления Христа и вождей с перьями на голове. И если вы смотрели фильм "Код Да Винчи" и возможно опираетесь ещё и на эти материалы, то это всё тоже ерунда!!!
Это гораздо глубже и страшнее (страшнее даже слова - poltergeyst - *=):-)))))))

Добавлено (2007-06-12, 3:41 Am)
---------------------------------------------
Что же касается вопроса: что вышивать, а что нет. Так это Вы спросите у своего сердца. Если Вам хочется сделать эту вышивку - делайте, с душой с любовью для себя или близких. Но ежели Вы захотите вышить оберег, то будьте осторожны в своем выборе! Эти символы и знаки несут настолько сильную энергетику, что мы не в состоянии её не только осмыслить, а даже вовремя почувствовать. А когда спохватимся - уже поздно! А потом возникают вопросы: а почему он такой-сякой пьет, гуляет, а она - то-то и так-то..... и т.д. Как сказал один хороший человек - УЧИТЕ ЛУЧШЕ МАТЧАСТЬ!

Хочу еще пару слов добавить по поводу реплики:
"...Поклонение Беригине, по моему убеждению очень повлияло на переход украинцев в христианство..."
- в том -то и дело, что не переход и тем более добровоьный, а через насильственные методы, через кровь, смерть и уничтожение далось нам это Христианство. Почему в Киеве район называет до сих пор - ВЫДУБИЧИ? Потому, что именно там прошло последнее действо, демонстрация силы и могущества новой веры - на глазах у тысячи горожан деревянный триглав был протащен по всему городу, его по ходу били цепями, он придавался всяким унижениям и был утоплен в Днепре. Но полностью он не утонул, торчал один конец триглава. Спустя время он начал плыть против течения вверх(!). И тогда люди бежали за ним и кричали: "Выдыбай! Выдыбай!" (отсюда и название района Выдубичи) У них ещё осталась надежда на то, что всё образуется... Но увы! Мы имеем так называемое "добровольное принятие" Христианства.
Это история, которую перекроили уже не один раз. А чего ходить далеко, на днях мне показали учебник истории с грифом "Допущено министерством Образования Украины" в которой говориться о том, что коренным населением прадавних украинских земель были - кто бы мог подумать - евреи...! И этот учебник рекомендован как основной для изучения в школах!!! Куда катимся? А Вы говорите, корона, массонство...это всё цветочки...


Ще не вмерла Україна...не дочекаєтесь!

Повідомлення відредагував poltergeyst - Вівторок, 2007-06-12, 3:46 AM
 
natalkaДата: Неділя, 2007-10-07, 9:06 PM | Повідомлення # 25
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 5
Нагороди: 0
Репутація: 1
Статус: Offline
Прочитала ваши погляди на символіку рушників. Звичайно, у кожного свій, але я ставлюся до цих " забобонів" дуже серьозно. Бабця моя прожила 93 роки, багато що розповідала про весільні рушники на які стають молоді при одруженні. А ще я прочитала статтю котру і вам пропоную прочитати. Будь ласка читайте та робіть висновки,щоб не наламать дров собі та своїм дітям. ОТЖЕ.

Добавлено (2007-10-07, 9:06 Pm)
---------------------------------------------
сім’ї, доля майбутніх дітей та добробут родини.
Чимало священних символів, відомих ще з давніх-давен нині підмінено формою. Популярні зараз написи, як-от: “на щастя, на долю”, наші пращури шифрували у знаках орнаментів. Так, вишита восьмикутна зірка означала Бога, Сонце, хвиляста лінія — нескінченність життя, стилізована калина — уособлення дівочої краси, молодості, кохання, виноград — символ благополуччя, квіткові пуп’янки вказували на дітей і продовження роду. Науковці кажуть, що вишитий рушник може бути і благословенням і прокляттям.

Загибель роду запрограмувала... мати

Мати вишила синові весільний рушник. Молодята відбули обряд і зажили мирно, але... нещасливо. Дружина довго не могла завагітніти, коли ж нарешті усе, здавалося, пішло на лад, дитина народилася мертвою. Неначе якийсь злий фатум завис над сім’єю: автомобільна аварія, втрата роботи, хвороби...

Чоловік, котрий досі був переконаним матеріалістом, дістав із шафи весільного рушника і жбурнув його матері зі словами: “Викинь геть! Через нього усі нещастя!”. Здивована ненька вирішила показати свій виріб знавцям. Ось що розповів працівник Українського центру народної культури “Музей Івана Гончара” завідуючий сектором “Тканина” майстер народного мистецтва з вишивки Юрій МЕЛЬНИЧУК:

— В обрядовому рушникові було щонайменше дві неприпустимі помилки. Перша полягала у тому, що жінка зшила його з двох шматків полотна. Місце з’єднання вона так майстерно замаскувала мережкою, що його зовсім не видно. Але ж, окрім декоративної, весільний рушник має ще й магічну функцію. Вишите полотно, на яке стають молоді, означає життєву дорогу. У цьому випадку вона виявилася перерізаною. Фатальною була й композиція узору. На обох кінцях рушника мати зобразила традиційну квітку-вазон, котра з давніх-давен символізує дерево роду. Під нею орнамент. Але вишивка видалася майстрині надто бідною, бо вгорі залишилося багато незашитого полотна. Тому над квіткою вона помістила ще одну суцільну смужку орнаменту.

Вишивальниця не знала, що біле полотно в центрі рушника символізує потік Божого благословення, котре живить дерево роду. Зображена над квіткою лінія закрила доступ до неї благодатної енергії. У житті це могло б означати бездітність чи навіть загибель молодої пари. Отже виходило, що той весільний рушник хоч і був майстерно вишитий добрими материнськими руками, справді ніс у собі страшну програму знищення роду. Тому відроджуючи традиції, слід насамперед розуміти їхнє значення.

Перш ніж узятися за вишивання, дівчина постилася, молилася і мила руки


Символ Берегині

У весільному обряді на Київщині початку ХХ століття дослідники нарахували близько 20 рушників. На них клали коровай, ними перев’язували старостів, простеляли дорогу молодим. Але, як запевняє пан Юрій Мельничук, найголовнішим був той, на якому батьки благословляли молодих. Такий рушник — особлива святиня, яку не показували стороннім і берегли як зіницю ока, передаючи із покоління в покоління. Старий узор нащадки відтворювали на новому полотні як енергетичний код роду.

Перш, ніж узятися за вишивання, дівчина постилася, молилася, мила руки, щоб позбутися не лише фізичного бруду, а й негативної інформації на пальцях. І лише тоді майстриня починала творити на полотні узор, як своєрідну медитацію.

Вже в наші часи екстрасенси досліджували саму голку, нитку, вишиття і з’ясували, що знаряддя праці рукодільниці проводить у сотні разів більше біологічної енергії, ніж такий самий за розміром і товщиною шматочок сталевого дроту. Найенергетичнішими нитками визнали вовняну і натуральну шовкову пряжу. Довге волокно білкової природи найкраще переносить інформацію. Гірша, але теж підходить для роботи, заполоч рослинного походження. Зовсім непридатним з погляду енергетики виявився акрил. Відрізаний шматок магазинної тканини не йде ні в яке порівняння із домотканим полотном. Якщо згадати прадавню технологію його виготовлення, відбілювання на траві, на росі, під сонцем, місяцем, зірками, під впливом усіх стихій, то стануть зрозумілішими дивовижні властивості старих рушників.

Починати рукоділля найкраще зранку у четвер. Це енергетична вершина тижня. Наші далекі пращури мабуть добре відчували те, бо саме цього дня приступали до весільних рушників.

Борони Боже під час вишивання думати про щось погане, сваритися, злитися на когось. Обрядовий рушник має зберігати в собі лише найкращі мрії, найсвітліші думки й почуття. Адже то закладається програма майбутнього подружнього життя.

Дрібні огріхи не випорювали, щоб не внести хаосу у долю. Життя тече не по шаблону, отже, не біда, якщо зірочка відхилиться убік чи хвилька вийде нерівномірною.

Що ж до вибору узору, то він мав бути двобічним. Це символізувало гармонію між зовнішнім і внутрішнім світом. Якщо ж лицьова сторона виробу гарна, а зі споду перетянуто нитки і стирчать вузли, то вважали, що й життя буде про людське око.

Усі слова зашифровані в символах узорів

Нині відомо близько 200 старовинних швів на основі двадцяти технік української вишивки. Відтворювати треба тільки той малюнок, котрий припав до душі. Фізики дослідили, що в цьому випадку він потрапляє у резонанс із вашим організмом. Комусь імпонують дрібні густі зубчики, а комусь більше подобається м’яка широка хвилька. Одним тішать око велетенські пишні квіти, інші ж відчувають потребу і зображувати, і споглядати маленькі орнаменти. Добре, якщо десь у скрині зберігся рушник прабабусі, яка прожила із прадідусем довге й щасливе життя. Його і треба взяти за зразок.

І ось нарешті весільний рушник вишито. Як же на нього ставати?

Юрій Мельничук був учасником експериментів із вимірювання енергетичного потенціалу цього чи не найдавнішого елементу весільного обряду. Один бік рушника завжди мав заряд “плюс”, другий — “мінус”, посередині рамка екстрасенса стояла на “нулі”. Отже, на який бік має стати наречена? Вкладаючи батарейку в годинник ми придивляємося, аби не порушити полярність. Отак і молодята можуть або отримати могутню енергетичну підтримку, або... “розрядитися”. Там де “плюс” — має стати чоловік, там, де “мінус” — жінка. Позитивний заряд має правий кінець рушника, або той, який вишивають першим. Другий кінець — лівий або жіночий, підсилює жінку. Чоловікові ж він може зашкодити і навпаки. Аби не сплутати, яким боком повернути рушник, у давнину рукодільниці на ньому робили мітки. До речі, узор на лівому і правому кінцях ніколи не був тотожний. На них, як у дитячій грі на уважність, завжди можна знайти десять розбіжностей. На те магічне полотно не ставали взуттям, а тільки колінами.

Тепер подекуди у селах вишивають два весільних рушника. Один для церкви, вінчання і масового споглядання, інший — потаємний, для батьківського благословення. І дуже важливо, щоб той другий — для себе, для своєї майбутньої сім’ї, дівчина творила власноруч.

 
ganzyaДата: Неділя, 2007-10-07, 9:48 PM | Повідомлення # 26
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 818
Нагороди: 3
Репутація: 290
Статус: Offline
Нашла статью про знак плодородия (ромб с точкой) статья Автор: Андрей Тюняев

"Даром получили, даром давайте" ("Еванг. от Матф.", гл. Х, ст.8.)
 
ganzyaДата: Неділя, 2007-10-07, 10:04 PM | Повідомлення # 27
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 818
Нагороди: 3
Репутація: 290
Статус: Offline
а по поводу "Загибель роду запрограмувала... мати" у меня свое мнение, статью эту читала давно и с этим отрывком не согласна, а другие фрагменты на форуме уже обсуждались.
Мое не согласие касается больше моей веры, чем тех примет на которые ссылается автор статьи. Мое глубокое убеждение, что любовь матери настолько велика, что никакие ошибки не смогут повредить её ребенку. А вот поведение сына меня огорчает. Надеюсь что это все же не наблюдение из жизни уж больно дико все звучит.


"Даром получили, даром давайте" ("Еванг. от Матф.", гл. Х, ст.8.)


Повідомлення відредагував ganzya - Неділя, 2007-10-07, 10:14 PM
 
TanaДата: Понеділок, 2007-10-08, 10:31 AM | Повідомлення # 28
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Крайнощі руйнівні, без сумніву. Да й діють лише ті символи, в силу яких ми віримо.
А про полярність, електромагнітний резонанс ті ін. фізику -- цілком згодна.


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
BulletДата: Понеділок, 2007-10-08, 8:48 PM | Повідомлення # 29
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (Tana)
Да й діють лише ті символи, в силу яких ми віримо.

+1
Quote (natalka)
Чоловік, котрий досі був переконаним матеріалістом, дістав із шафи весільного рушника і жбурнув його матері зі словами: “Викинь геть! Через нього усі нещастя!”. Здивована ненька вирішила показати свій виріб знавцям.

нууу... з приводу подібних статей можу гарантовано точно сказати, що пишуться вони людьми, що хочуть мати собі гроші на хліб з медом.

Давайте обговоримо цю статтю і її автора:

1. Чоловік, як написано, матеріаліст. Питання: Чому він звернув увагу саме на рушник? Він, матеріаліст, був знавцем символів? Думаю, він скорше сказав би дружині, що це якась її подруга наврочила, ніж звернууввся би до рушника..

2. На мою упереджену (!) думку, жодна людина не може заподіяти мені лихо, якщо я того не захочу (читайте: не спровокую, не вчиню фатальну помилку, т.д.). Як видно з статті, мати вишивала то з добрими намірами. Ну і хто тут крайній?

3. Після Чорнобиля можна кивати на рушники, на криві руки вишивальниць.... Але бездітність тут ні до чого. Тим більше неможливо запрограмувати гибель роду.
Якщо включити мозок, то можна цілком здорово сприйняти гіпотезу про те, що деякі роди (і навіть багато з них - досить позитивні) повинні закінчити своє існування. Бо так треба Світу, так треба Природі, так треба Людині. Це розвиток. Якби ніхто не помирав (вчасно і завчасно, ми б давно перетворились на канібалів, бо земні ресурси не встигли б відновлюватись)

4. Найбільше здивував мене Юрій Мельничук, з яким я мала приємність спілкуватись одного разу (наша школа робила виставку в світлиці при музеї Гончара). Людина з такими знаннями, на мою думку, повинна обережніше оперувати висловами накшиалт *мати запрограмувала загирбель роду*. Як мінімум, це неетично.
Та й потім, я не є вульгарною атеїсткою, але ж природа символів сягає корінням у досить велику давнину. Навіть в 20 ст. свастика не допомогла Гітлеру (зараз я скажу жахливу для багатьох річ, але, якщо відкинути суспільну мораль, то він хотів, окрім влади над світом, досить непоганої речі - очищення націй. Я і сама за походженням грекиня, тож моїх родичів фашизм теж трохи закосив, але я прошу вас відкинути суспільну мораль!). Це свідчить про те, що в наш час символи не діють. Я впевнена, що Гітлер реально ВІРИВ в силу знаків. А результат?

Тож, всі відомості про символи є нині лише ГІПОТЕЗАМИ, ПРИПУЩЕННЯМИ, але не 100% точними знаннями. Тому, на мою думку, пан Мельничук мав би говорити толерантніше, наприклад, *таке використання символів МОГЛО Б негативно вплинути...*, *МОЖЛИВО, невірне викорисатння полотна рушника могло БИ додати також шкоди...*, а не говорити, що мати, піпєц, вибачте, корінь усіх бід!

Це ганебно для фахівця високого рівня, яким, безумовно є пан Мельничук...



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
bulbashka_aeroДата: Вівторок, 2007-10-09, 10:49 AM | Повідомлення # 30
побратим
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 190
Нагороди: 0
Репутація: 36
Статус: Offline
Думаю, в наш час символи вже не діють.
Але сподіваюся, що діють ті почуття, які ми вкладаємо у вишивку.
Смішно говорити, що шматок полотна (хай і вишитий) може комусь вдіяти зле.
Злі до себе буваємо тільки ми самі. Решта - доцільність.
І якщо вже я вишивала рушника, бажаючи комусь добра, - то від добра нікуди вони не дінуться. Хоч би той рушник з п’ятидесяти шматків був, а на ньому трактори замість візерунків.
 
BulletДата: Вівторок, 2007-10-09, 12:28 PM | Повідомлення # 31
маніяк графічних ліній
Група: Администраторы
Повідомлень: 11630
Нагороди: 7
Репутація: 1033
Статус: Offline
Quote (bulbashka_aero)
Думаю, в наш час символи вже не діють.Але сподіваюся, що діють ті почуття, які ми вкладаємо у вишивку.Смішно говорити, що шматок полотна (хай і вишитий) може комусь вдіяти зле.Злі до себе буваємо тільки ми самі. Решта - доцільність.І якщо вже я вишивала рушника, бажаючи комусь добра, - то від добра нікуди вони не дінуться. Хоч би той рушник з п’ятидесяти шматків був, а на ньому трактори замість візерунків.

+1

Як зауважив вище Полтенргейст, - діє те, у що ми віримо.

Тим більше дивна мені реакція чоловіка - *матеріавліста* :)



Чарівниця - Берегиня форуму - 2012
моя майстерня на форумі
Приватна скринька на форумі заповнена. Пишіть тільки на elisa@ukr.net
 
TanaДата: Вівторок, 2007-10-09, 3:56 PM | Повідомлення # 32
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Люди, ви ж знаєте, що атеїстів в природі не існує cool А модне толерантне ставлення до несвого не завжди витримано. Таке життя. А щоб не боліла від того голова, намагають просто відсіювати.

А людина з ім`ям та статусом несе відповідальність за те, що стоїть в неї за плечима. І як ніхто повинна слідкувати за висловлюваннями своїми фаховими


Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
natalkaДата: Четвер, 2007-10-11, 0:25 AM | Повідомлення # 33
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 5
Нагороди: 0
Репутація: 1
Статус: Offline
Вибачте, в символи не віримо.А що ж то тоді за примхи : не можно обрізувати рушник весільний по довжині, не можно щоб зшитий посередині був.Яка різниця чи підрублений, чи домотканий? Не розумію?
 
ganzyaДата: Четвер, 2007-10-11, 6:09 PM | Повідомлення # 34
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 818
Нагороди: 3
Репутація: 290
Статус: Offline
На рушниках и феранках часто встречала вышитых петухов, вот как их изображение трактует автор Голикова О. из Херсона : «Символ нового дня, світла - півень, що своїм співом кладе край нічній темряві й мороку»
По-моему в этом что-то есть. а вот что она пишет о птицах :"Відтворюючи птахів на рушниках, народ-художник забезпечив впізнаність певних пташиних видів. Частина ж орнітоморфних образів - це, так би мовити, “птахи взагалі. “Божі вісники”, як називали птахів, що прилітали з теплих країв - вирію або ирію - несли звістку про померлі душі, або були посланцями, яким необхідно оберегти людину від усього злого та недоброго. Тому пари птахів на весільних рушниках - обереги подружнього життя - голуби, пави, жар-птиці, лебеді."


"Даром получили, даром давайте" ("Еванг. от Матф.", гл. Х, ст.8.)
 
ganzyaДата: Неділя, 2007-10-14, 2:44 PM | Повідомлення # 35
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 818
Нагороди: 3
Репутація: 290
Статус: Offline
Вот некоторые значения узоров какие я нашла , источники разные - Интернет, книги, и «устное творчество». biggrin
Волнистые линии символизировали воду, а также бесконечность жизни. В рушниках используется как разделительный элемент, также используется и линия (символ земли или граница между добром и злом)
Дождь изображается вертикальными линиями, реки, подземные воды – горизонтальными, «хляби небесные» - горизонтальными.
Квадрат (или ромб), поделённый крестом на четыре части – (вспаханное поле). Если внутри есть точки – засеянное поле. Это – знаки Земли и плодородия.
А также ромб символизирует женское естество и воспроизводящую силу жизни. «Чистый» ромб являлся олицетворением девственности, а ромб с точкой посередине символизировал зрелую (рожавшую) женщину.
Ромбы, сложенные в цветок “повна рожа”, в некоторых вариантах находящиеся внутри круга это знак солнца. Деталь геометрического орнамента в форме колеса с шестью спицами у древних славян, по мнению академика Б. А. Рыбакова, являлась громовым знаком.
Рожа (мальва) - Восьмиконечная звезда (цветок) символизировала большую семью, число семь и семидневная неделя изображались семиконечной звездочкой.
Репей - ромбы с отростками, крючками по сторонам. Знак солнца, символ плодородия, огня и жизни - крючки и палочки, выпускаемые по сторонам ромба, условно понимались как лучи солнца.
Колокрес (крест в круге). Знак Солнца. Преграда и отвращение зла, знак закрытости.
Спираль, часто встречающаяся у нас в резьбе и вышивках, - это солярный (солнечный) знак, но символизирует она "земляную", то есть змею, олицетворяющую мудрость.
Яблочко – кружок разделенный на четыре части, в нем нитки одного цвета чередуются с другим, – символ любви.
Женская фигура (с поднятыми ладонями: Макошь-"мать хорошего урожая", с опущенными: Лада) защита от болезней. Женская фигура с устремленными ввысь руками символизировала единство сил земли и неба, от которых зависела жизнь человека. Фигуры с поднятыми руками известный ученый академик Б. А. Рыбаков соотносит с весенними обрядами (приветствие солнца, встреча весны), а с опушенными руками — с циклом летних языческих празднеств — «макушкой лета» (жест богини в этом случае указывает на плодоносящую землю и «как бы на самый плод у ее ног»).
Свастика - славянское название свастики — «коловрат», т. е. «солнцеворот» («коло» — древнерусское название солнца, «врат» — вращение, возвращение). Коловрат символизировал победу света (солнца) над тьмой, жизни над смертью, яви над навью. Свастика, направленная в противоположную сторону, именовалась «посолонью». По одной из версий «коловрат» обозначал прирастание светлого времени суток или восходящее весеннее солнце, в то время как «посолонь» — убыль дневного света и заходящее осеннее солнце. Существующая путаница в названиях порождена неверным пониманием направления вращательного движения славянской свастики. «Правой» или «прямой» свастикой нередко называют крест с концами, загнутыми в правую сторону. Однако в языческой традиции смысловое значение свастики максимально приближено к древнейшему (символ «живого огня»), и потому загнутые концы ее следует рассматривать именно как языки пламени, которые при вращении креста в правую сторону естественным образом отклоняются влево, а при левостороннем его вращении — вправо. Отклонение языков пламени в обоих случаях происходит под воздействием встречного потока воздуха. Поэтому «коловратом», или «левосторонней» именуют крест, концы которого («языки пламени») загнуты в правую сторону, и наоборот, «посолонью», или «правосторонней», свастикой называют крест с концами, загнутыми влево (в этом случае свастика вращается по часовой стрелке, по солнцу, отсюда ее название — «посолонь»). В старообрядческой «посолони» — обрядовому обходу церквей по солнцу — легко угадывается древний языческий ритуал.
В христианской традиции свастика приобрела дополнительное смысловое значение и превратилась в символ света, побеждающего тьму.


"Даром получили, даром давайте" ("Еванг. от Матф.", гл. Х, ст.8.)


Повідомлення відредагував ganzya - Неділя, 2007-10-14, 7:08 PM
 
TanaДата: Вівторок, 2007-10-16, 12:31 PM | Повідомлення # 36
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Так!

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
ganzyaДата: Вівторок, 2007-10-16, 3:28 PM | Повідомлення # 37
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 818
Нагороди: 3
Репутація: 290
Статус: Offline
вот статья Рыбакова о "Рожаницах"статья

"Даром получили, даром давайте" ("Еванг. от Матф.", гл. Х, ст.8.)
 
ganzyaДата: Вівторок, 2007-10-16, 8:04 PM | Повідомлення # 38
Активіст форума
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 818
Нагороди: 3
Репутація: 290
Статус: Offline
а эта вышитая юбка найдена на другом сайте, ну очень хорошая иллюстрация к статье
Передник с земледельческими календарями-«месяцами». Олонецкая губерния. Конец XIX века. Затейливые узоры, вышитые на каргопольском переднике, не что иное, как древние земледельческие календари. Шесть лепестков и шесть ростков внутри круга обозначают 12 месяцев, а условные значки снаружи — важнейшие вехи годичного круга полевых работ. Например, 2 мая — «Борис-Глеб — сею хлеб», 31 мая — «Придет Федот — земля примется за свой род». Подобные месяцесловы вышивали еще на подолах рубах и на полотенцах. Можно понять, как дорожили этими вещами, бережно передавая их по наследству
Прикріплення: 2894268.jpg (38.0 Kb)


"Даром получили, даром давайте" ("Еванг. от Матф.", гл. Х, ст.8.)


Повідомлення відредагував ganzya - Вівторок, 2007-10-16, 8:06 PM
 
TanaДата: П`ятниця, 2007-10-19, 12:59 PM | Повідомлення # 39
Мудра людина
Група: Перевірений користувач
Повідомлень: 7330
Нагороди: 6
Репутація: 1080
Статус: Offline
Ой, таку б носила... згадався розписаний шовк (привезений к Країни, де сходить Сонце), з якого знайома покроїла та пошила собі юбку. Все подібне, що має символічний зміст. Адже у будь-яких сакральних написах один й той сами зміст: любов до природи, до Всесвіту.

Координую Довгобуд "Виплекана сорочка"
Моя майстерня

Чому закладинка – найкращий подарунок?!
"Чарівниця-берегиня форума-2010"
Чарівниця - Хранитель традицій і увіковічнювач їх в сучасності і майбутньому - 2012
 
marinakДата: П`ятниця, 2007-12-28, 4:11 PM | Повідомлення # 40
перехожий
Група: Користувачі
Повідомлень: 8
Нагороди: 0
Репутація: 0
Статус: Offline
Я нашла хорошие толкования орнаментов, хотелось бы поделиться.
http://nevesta.ck.ua/2007/10/06/veslnijj_rushnik_ja_vishiju_sama.html
Очень хорошая статья. biggrin
 
СПІЛКУВАННЯ ЗА ВИШИВАНКОЮ » Українська традиція » Рушники » Символы на рушниках
Пошук:

Найактивніші форумчани за кількістю коментарів:


Будь ласка, утримайтесь від розміщення схем і зображень наступних виробників: Lanarte, Michael Powell, Margaret Sherry, Faby Reilly Designs, Solaria Gallery, Janlynn Corporation, Stoney Creek, HAED.